کد خبر: 87972 |
تاریخ انتشار : 8 اکتبر 19 - 11:01 | ارسال توسط : samaneh kheradmand
پ

مطلبی که می خوانید از سری یادداشت های مخاطبین فصلی نو است و انتشار آن الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست. می توانید با ارسال یادداشت خود، این مطلب را تأیید یا نقد کنید.

 فصلی نو, متن ارسالی؛شورای سیاست گذاری اصلاح طلبان در حالی که انتظار میرود در سطح استانی براحتی از کنار مسائل و مصائبی مانند استخدام های فله ای، تبعیض ها، بحران بیکاری، کودک همسری، خودکشی و.. عبور نکند  و  همچنین  در دفاع از حقوق کارگران هفت تپه، هپکو و….سایر مسائل اجتماعی در سطح ملی موضع گیری نماید این روزها خود را درگیر نشست و برخاست های محفلی و درون گروهی کرده که هیچ نسبت و ارتباطی با مناسبات،واقعیات و گفتمان های حاکم بر جامعه ندارد و این امر نشان دهنده این ست که جریان اصلاح طلبی که بیش از پیش تهی از محتوا شده و صرفا نامی از آن باقی مانده است.

امروزه تصور عموم از اصلاح طلبی  به چند لیدر  همیشه حاضر در صحنه تقلیل یافته است.  بزرگان اصلاح طلبی در استان خود نیز  درگیر انواع تناقض های مختلف  شده اند، زیرا که، از یک طرف خواهان سهمی در مناسبات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی موجودند و از طرف دیگر سعی دارند بعنوان  منتقد وضعیت موجود همچنان در صحنه باقی  بمانند.
برای تحلیل وضعیت کنونی اصلاح طلبان استانی  میتوان گریزی به نظریه تحلیل گفتمان لاکلائو موفه زد. 
از نظر لاکلا و موفه، گفتمان­ها تنها دریچۀ شناخت انسان به سوی جهان­ اند. هر گفتمان، بخش­هایی از حوزۀ اجتماع را دربر می­گیرد و به همه چیز در چارچوبی از نظام معانی، مفهومی خاص می­بخشد. مفهومی که مختصّ همان نظام معنایی است.
آنها تبیین می کنند که  جهان شاهد ظهور و افول گفتمان‌هایی هست که می‌آیند و می‌روند؛ بر این اساس تضعیف یک گفتمان که به ‌عنوان گفتمان مسلط مطرح است، باعث ایجاد بحران می‌شود، ازاین‌رو گفتمان‌های رقیب تلاش می‌کنند تا به حل بحران بپردازند. بدین شکل یک رقابت میان گفتمان‌های متعدد شکل می‌گیرد که در طی آن هریک از گفتمان‌ها می‌کوشند تا به تقاضاهای متنوع پاسخ دهند. سرانجام در شرایط بحران از میان این گفتمان‌های متعدد رقیب، یک گفتمان مسلط می‌شود،  و آن گفتمانی ست که ادعا دارد، می‌تواند به بازسازی نظام اجتماعی اقدام کند.

گفتمان اصلاحات نیز امروزه تا حدود زیادی از رقابت با گفتمان های رقیب بازمانده  و تا حد زیادی از مطالبات مردمی فاصله گرفته و درگیر مسائل کم اهمیت شده است  و به زبان ساده دیگر  ناتوان از بازسازی جریان های جدید اجتماعی است.

در روزهایی که جریان ها و گفتمان های رقیب  مشغول پرداختن به مشکلات اقتصادی  و ردای مبارزه با فساد پوشیده اند  اما اصلاح‌طلبان در قالب پروژه « جلسات همدلانه» می‌خواهند به حوزه اجتماعی ورود کنند و مباحث و دغدغه‌های مردم   را زمزمه کرده و  سپس با صدای بلند تکرار کنند و با شعار های دمده شده خود عرصه عمومی را به پای صندوق های رای کشانده و کرسی های را در مجلس کسب کنند.

 برگزاری برخی نشست های شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان در استان  و برخی تصمیم گیری ها و حضور تکراری چهره های همیشگی نشان داد اصلاح طلبان همچنان سردرگم و ناتوان از بازاندیشی در وضعیت موجود هستند. اصلاح طلبی که همچنان در گیر اسامی و لیدرهای همیشگی ست و اقلیت های محفلی که برای  نمایش و مطرح کردن خود در جلسات متعدد  به منتشر شدن عکس خود کنار لیدر های سیاسی راضی شده اند چگونه میخواهند پرچم دار اصلاح و اصلاح طلبی باشند!؟؟؟؟ شورای سیاست گذاری اصلاح طلبان و ناتوانی از عبور بسیاری از پیشکسوتان همیشه در صحنه و گاها انتخاب همین افراد بعنوان ریاست شورای سیاست گذاری اصلاح طلبی چگونه میخواهد ردای تغییر اجتماعی و سیاسی را برخود بپوشانند!؟
جای  تاسف اینجاست که نسل جدیدتر اصلاح طلبی به  اقلیت معدود ی تبدیل  شده که به جای نقد جایگاه پدرخواندگی لیدر های قدیمی خود به نشست و برخاست و عکس گرفتن با این چهره ها قانع شده و نقش مطیع سربراه را ایفا می کنند.

شورای سیاست گذاری اصلاح طلبان در حالی که انتظار میرود در سطح استانی براحتی از کنار مسائل و مصائبی مانند استخدام های فله ای، تبعیض ها، بحران بیکاری، کودک همسری، خودکشی و.. عبور نکند  و  همچنین  در دفاع از حقوق کارگران هفت تپه، هپکو و….سایر مسائل اجتماعی در سطح ملی موضع گیری نماید این روزها خود را درگیر نشست و برخاست های محفلی و درون گروهی کرده که هیچ نسبت و ارتباطی با مناسبات،واقعیات و گفتمان های حاکم بر جامعه ندارد و این امر نشان دهنده این ست که جریان اصلاح طلبی که بیش از پیش تهی از محتوا شده و صرفا نامی از آن باقی مانده است.
باتوجه به شرایط پیش آمده در لایه های مختلف اجتماعی و در زمانی که مردم در گیر مشکلات متعدد اند، ورود به بحث انتخابات ضرورتی چندانی برای اصلاح طلبان ندارد چرا که آنها پیش از این، با لیست امید همه را ناامید کرده اند.

صیاد خردمند

چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد خبر را به شماره 09800000000  پیامک بفرمایید.
    برچسب ها:
لینک کوتاه خبر:

2 پاسخ به “اصلاح طلبی انحصارطلبانه”

  1. ناشناس گفت:

    اصلاح طلبان واقعی دارای مشخصات زیر هستند۱_همواره دنبال اصلاح اشکالات اخلاقی و اجتماعی و اقتصادی هستند ۲_در مقابل سو استفاده از قدرتاند  و  با سو استفاده از اعتقادات و جهالت و غفلت  مردم مبارزه میکنند ۳_ پاکدست و مردمی و متواضع و حق گو و شجاع و با غیرت هستند ۴_وطن پرست و تاریخ و فرهنگ و تمدن ایران و استان و بویراحمد برایش مهم است ۵_ طرفدار تربیت و هنجار های اجتماع و ایل و پیشرفت کودکان و جوانان و دختر و پسر خود و مردم است ۶_از اقشار پایین و تهیدست و مردم عادی و زحمتکش جامعه دفاع واقعی میکند و طرفدار مظلوم و دشمن ظالم است ۷_بر اساس اصول اصلاحات و تفکر و مدنیت و قانون و علم و وجدان و پیشرفت و مدیریت به روز و عدالت عمل مینماید ۸_ طرفدار واقعی حقوق مردم و زنان و کودکان و نخبه گان و آزادی بیان و احترام به آزادی دیگران است و…… و وحدت و عزت بویراحمد هم از اصول اصلاح طلبان بویراحمد باید باشد حالا هر کس این شاخص ها را دارد اصلاح طلب واقعی است

  2. ناشناس گفت:

    اصلاح طلبان واقعی دارای مشخصات زیر هستند۱_همواره دنبال اصلاح اشکالات اخلاقی و اجتماعی و اقتصادی هستند ۲_در مقابل سو استفاده از قدرتاند  و  با سو استفاده از اعتقادات و جهالت و غفلت  مردم مبارزه میکنند ۳_ پاکدست و مردمی و متواضع و حق گو و شجاع و با غیرت هستند ۴_وطن پرست و تاریخ و فرهنگ و تمدن ایران و استان و بویراحمد برایش مهم است ۵_ طرفدار تربیت و هنجار های اجتماع و ایل و پیشرفت کودکان و جوانان و دختر و پسر خود و مردم است ۶_از اقشار پایین و تهیدست و مردم عادی و زحمتکش جامعه دفاع واقعی میکند و طرفدار مظلوم و دشمن ظالم است ۷_بر اساس اصول اصلاحات و تفکر و مدنیت و قانون و علم و وجدان و پیشرفت و مدیریت به روز و عدالت عمل مینماید ۸_ طرفدار واقعی حقوق مردم و زنان و کودکان و نخبه گان و آزادی بیان و احترام به آزادی دیگران است و…… و وحدت و عزت بویراحمد هم از اصول اصلاح طلبان بویراحمد باید باشد حالا هر کس این شاخص ها را دارد اصلاح طلب واقعی است  .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
اجتماعی
اخبار استان
اخبار ایران و جهان
اسلایدر صفحه اصلی سایت
اقتصادی
باقلوا
بین الملل
تبلیغاتa
حوادث
خانه
دسته بندی نشده
روزنامه
سلامت
سلامت و بهداشت
سیاسی
صوت
عکس
علم و فناوری
فرهنگی
گرافیک
گزارش
گزارش تصویری
مطالب ویژه
مهمترین عناوین
هنر
ورزشی
ویدئو
ویژه شهرداری یاسوج
یادداشت ها

یادداشت ها