حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

چهارشنبه, ۳۰ بهمن , ۱۳۹۸ 25 جماد ثاني 1441 Wednesday, 19 February , 2020 ساعت تعداد کل نوشته ها : 10597 تعداد نوشته های امروز : 5 تعداد اعضا : 10 تعداد دیدگاهها : 30845×

تحلیلیه ارای این روزهای کاندیداتورها

شناسه : 96054 16 بهمن 1398 - 20:47 نویسنده : محسن شایان

یادداشت /در این روزها انچه از روند تبلیغاتی و فعالیتی کاندیداها و طرفدارانشان پیداست، رقابت در این دور از انتخابات میان چهار کاندیدا است. دیگر کاندیداهای عزیز که تقریبا از فعالیت هایشان کاسته اند و درگیر مشکلات خودشان بوده اند. اگر بخواهیم این چهار گزینه را مورد تجزیه و تحلیل در این روزها قرار دهیم، […]

تحلیلیه ارای این روزهای کاندیداتورها
پ
پ

یادداشت /در این روزها انچه از روند تبلیغاتی و فعالیتی کاندیداها و طرفدارانشان پیداست، رقابت در این دور از انتخابات میان چهار کاندیدا است. دیگر کاندیداهای عزیز که تقریبا از فعالیت هایشان کاسته اند و درگیر مشکلات خودشان بوده اند. اگر بخواهیم این چهار گزینه را مورد تجزیه و تحلیل در این روزها قرار دهیم، ماجرا شاید ان چیزی نباشد که مد نظر مخاطبین باشد. پس در همین جای امر متذکر میشوم که این یک ‌تحلیله است و صد در صد تکمیل نیست.
کاندیدای اول مورد بررسی جناب اقای دکتر محمد بهرامی است. دکتر بهرامی که سومین بار است که در عرصه انتخابات فعالیت دارند. دور قبل به عنوان کاندیدای اصلاح طلب معرفی شدند ولی مورد حمایت سران اصلاحات قرار نگرفتند. این دور هم ظاهرا به عنوان کاندیدای اصلاحات معرفی شده اند ولی باز هم خبری از سران اصلاحات نیست. ریزش شدید ارای ایشان به دلیل عدم حمایت بزرگان و لیدرهایشان، ابتدا کار را بر ایشان سخت نمود ولی قلب جوان دکتر بهرامی دوباره شروع به فعالیت نموده و یاران جدیدی به گرد او جمع امدند. ارای طایفه ای ایشان ریزش کردند ولی از دیگر طوایف ارای نسبت خوبی برای ایشان فراهم شد. این چند روزه با تایید صلاحت امامی ظاهرا ریزش ارای بهرامی در بخش کبگیان تشدید گرفته است. امامی بیشترین ریزش ارا را برای بهرامی رقم خواهد زد. در بخش بویراحمد پایین ارای بهرامی به نسبت سه گزینه دیگر در پایین‌ترین حد خود است ولی در مرکز استان که قلب اصلاحات است ارای نسبتا خوبی دارد.البته باز هم باید لحاظ کنیم که سران اصلاحات اعلام کردند که گزینه ای برای انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی ندارند. البته ارای مرکز استان بین سه گزینه دیگر نیز پخش خواهد شد.

حاج مهدی روشنفکر: دکتر روشنفکر که در دور قبل به یکباره پا به عرصه انتخابات گذاشته و ارای نسبتا بالایی دریافت کردند که حتی می توان لقب اعجوبه ی انتخابات دور قبل را به ایشان اختصاص داد، این بار هم در عرصه انتخابات است‌. تمرکز اصلی دکتر روشنفکر بر روی بویراحمد پایین است که این ارا بین چهار گزینه پخش هستند. تا به حال مشخص نشده که بیشترین درصد ارای بویراحمد پایین را چه کسی به خود اختصاص داده چونکه رقبای روشنفکر اشخاصی هستند که پیراهن پاره کرده ی انتخابات شهرستان های بویراحمد و دنا هستند.نبود رجال سیاسی در کنار روشنفکر و تجربه رجال سایر کاندید ها میتواند هفته آخر را برای روشن فکر به گونه دیگر رقم بزند. روشنفکر به جز در قلب ستادش که میتوان ان را بویراحمد پایین نام نهاد، در قسمت های دیگر نیز حامیانی فراهم نموده است. بخشی از ارای روشنفکر را که ساکنین کهگیلویه و دهدشت تشکلیل میدادند اینبار ظاهرا به حمایت از اقایان عدل هاشمی و محمد موحد پرداختند و در رقابت حساس کهگیلویه بزرگ رای خواهند داد و این به نوبه خود ریزش آرا برای روشنفکر است. و در میان هم طایفه ای های ایشان، علی الخصوص نستور درخشنده پور بزرگانی هستند که به حمایت دیگر کاندیدا پرداخته و باعث می شوند بخشی از ارای روشنفکر نیز به رقبا بپیوندند.

حاج نادر منتظریان: چهره ی جدید این دور انتخابات که از اقبال حمایت اصولگرایان برخوردار است. حاج منتظریان که چهره ای تقریبا ناشناخته این دور از انتخابات است، به یکباره مورد حمایت اصولگرایان قرار میگرد و اقبال انجایی به ایشان رو می اورد که هدایت خواه، حوزه ی انتخابیه تهران را رها میکند و در یاسوج و به خصوص در بویراحمد پایین به تبلیغ برای ایشان میپردازد. این موضوع باعث می شود که بخشی از ارای از دست رفته ی اصولگرایان باز هم به هدایت خواه لبیک گفته و به سبد ارای منتظریان ریخته شود. این مورد باعث ریزش شدید ارای کاندیدا های دیگر می شود که رقابت را سخت تر می کند. منتظریان از اقبال ارای نسبتا خوبی از طایفه خود و همچنین حزبی برخوردار است که تا کنون بر خلاف تصور خود را بسیار تقویت نموده و به یک حریف قدر در این دور از انتخابات مبدل نموده است.

اقای حاج غلام محمد زارع: حاج زارع که افتخار دو دور نمایندگی بویراحمد و دنا را در کارنامه ی خود دارد این بار برای بار سوم، مدعی انتخابات و صندلی بهارستان است. حاج زارع همانند ادوار گذشته از اقبال ارای طایفه ای برخوردار است. بزرگترین نکته برای حاج زارع این است که ارای خاموش اصولگرایی و اصلاح طلبی نیز به همراه دارد. و با نبود رقیب همیشگی و سرسختش دکتر هدایت خواه، این بار خود را مدعی اصلی انتخابات میداند. ارای حاج زارع که در حال ریزش بود، با انصراف هدایت خواه معکوس شد و با استفاده از این فرصت پیش امده، لیدرهای ایشان بخش زیادی از ارای اصولگرایی را جمع نمودند. هرچند با امدن منتظریان بخشی از ان ارای جذب نموده ریزش کرده، اما عده ی کثیری از اصولگرایان بر تقابل خود با هدایت خواه ایستاده و از حمایت زارع دست بر نداشته اند. هرچند که حاج زارع به عنوان نماینده اصلاح طلبان معرفی نشده اند اما همگان میدانیم که بخش زیادی از اصلاح طلبان حامیان ایشان هستند. زارع که هم اکنون نماینده بویراحمد و دنا است و یاران و حامیانش هنوز او رو ترک نگفته اند و ریزش انچنانی در این مدت نداشته، مدعی اصلی این دور انتخابات است. قدرت تفکری اتاق فکر زارع که سابقه ی پنج دور انتخابات در حمایت از زارع را در کارنامه خود دارند، ببینیم که این بار چه تدابیری برای پیروزی خواهند اندیشید.
و در اخر این دور انتخابات بسیار حساس بوده و چهار گزینه کم و بیش مدعیان پیروزی هستند. انچه که از شرایط این مدت پیداست علی الخصوص ریزش ارا و در مقابل پیوستن تعدادی ارا به سبد کاندیداها، در روزهای بعدی که شاهد ان خواهیم بود دو کاندیدا به طور واضح به سمت رقابت برای اول شدن، و دو کاندید دیگر در رقابت سوم شدن هستند. در روزهای اینده که ارای خاموش کاندیداها نمودار شود و تنور انتخابات شعله افروزد، ان موقع به طور دقیق دو کاندیدایی که برای اول شدن میجنگند نمودار می شود. برای هر چهار کاندید ارزوی پیروزی میکنیم و انشاالله در این دنیا و اخرت، در مقابل مردم و خداوند منان ارزوی عزت و سربلندی برای شما بزرگواران و حامیانتان می شود.

محسن شایان

ثبت دیدگاه

11 دیدگاه

  • دیدگاهت یکم اغراق داره،،،دکتر بهرامی خودشو ب مردم ما ثابت کرده و تنها گزینه ای هست ک شایستگی بهارستان را داره،،،از لحاظ حزبی هم هشتاد درصد اصلاح طلبان با ایشان هستند
  • زارع حقش نیس حتی چهارم بشه،،،در جواب تحلیل شما بگم ک زارع حتی سه لیدر هم نداره بیشتر لیدرهاش با بهرامی بیعت کردن پیروز اینبار انتخابات دکتر بهرامی خواهد بود
  • دایی جمع کن بساط را به امید خدا حاج مهدی روشنفکر بالای ۸۰ هزار رای میاره درود بر روشنفکر  درود بر ندای وحدت
  • با تمام احترام برا نگارنده. ایشان اصلا اطلاعی از وضعیت منطقه به منطقه و میدانی ندارن. ریزش زارعی چنان شدید هست که تحت هیچ شرایطی قابل جبران نیست.
  • واقعیت اینه پایگاههای اصلی رای زارعی داره یکی بعد از دیگری توسط منتظریان و بهرامی فتح میشه. خیلی از اراشو در دشتروم، سپیدار، دهنو، طایفه خودش و اکثریت رایشو در بویراحمد سفلی از دست داده. بویراحمد سفلی قاطبه طرفدار روشنفکر هستن. رقابت بین روشنفکر، منتظریان و بهرامی هست.
  رفتن به نوار ابزار