تلگرام
تبلیغات
تلگرام
تبلیغات
تبلیغات
کد خبر: 79434
تعداد نظرات: بدون دیدگاه
تاریخ انتشار: ۲ خرداد ۹۸ - ۱۹:۰۶

در حالی که مجموعه ارزشمند بافت در سطح شهرستان و استان هم گمنام مانده و به خوبی معرفی نشده است با برگزاری یک همایش و شانتاژ بازی سعی در القای این موضوع داشتند که آثار بافت در فهرست مبراث جهانی قرار خواهد گرفت.

مجموعه بافت تاریخی دهدشت به مساحت ۴۰ هکتار در ضلع جنوبی شهر قرار گرفته است

فصلی نو ، شهری مذهبی و تجاری که در آمیختگی هنر و مذهب باعث خلق شاهکارهای شگفت انگیزی در آن شده است و وجود هفت امامزاده، دو مدرسه،یک کاروانسرا،چهار مسجد،بازار و منازل مسکونی گواه بر این مطلب است.

به گزارش قصلی نو ، این مجموعه ارزشمند فرصت خوبی برای رونق صنعت گردشکری کهگیلویه محسوب می شود اما این ظرفیت بالقوه در سایه غفلت اداره کل میراث فرهنگی و بی توجهی به آن تاکنون بالفعل نشده و آنطور که باید مورد استفاده قرار نگرفته است.

این در حالی است که همواره در صحبت های شعاری مسئولان رونق گردشگری راهی برای توسعه شهرستان و خروج از بن بست مطرح می شود.

اواخر سال ۹۷ بود که بر اثر ترمیم های غیر اصولی انجام گرفته بخشی از کاروانسرای تاریخی فرو ریخت و تیتر رسانه ها نگاه مسئولان را متوجه بافت کرد.

در این میان کسانی هم بودند که فرصت را برای عرض اندام سیاسی مغتنم شمرده و با شعارهای اغراق امیز از ثبت جهانی سخن گفتند.

در حالی که مجموعه ارزشمند بافت در سطح شهرستان و استان هم گمنام مانده و به خوبی معرفی نشده است با برگزاری یک همایش و شانتاژ بازی سعی در القای این موضوع داشتند که آثار بافت در فهرست مبراث جهانی قرار خواهد گرفت.

اما واقعیت این است که
هر اثر پیشنهادی ثبت میراث جهانی یونسکو باید یکی از ۶ شاخص مطرح شده برای ثبت جهانی اثر در یونسکو را داشته باشد. بر مبنای این شاخص‌ها هر اثری که برای ثبت جهانی پیشنهاد می‌شود باید نمایان‌گر دست‌آوردی بی‌بدیل از نبوغ هنری بشر باشد و تبادل مهمی از ارزش‌های بشری در یک محدوده زمانی در حیطه فرهنگی جهان از لحاظ پیشرفت در معماری یا فن آوری، هنر‌های یادمانی، برنامه ریزی شهری یا طراحی چشم انداز را نشان دهد.

به نظر می رسد اثر یا آثار بافت تاریخی دهدشت تا چند سال دیگر در فهرست پیشنهادی(لیست موقت) هم قرار نگیرد زیرا فرهاد عزیزی مدیر کل ثبت آثار ،حفظ و احیای سازمان میراث فرهنگی کشور در روزهای اخیر طی بازدید از بافت به خبر نگار فصلی نو در کهگیلویه گفته است این بافت ظرفیت معرفی برای ثبت جهانی دارد اما هنوز شرایط لازم برای قرار گرفتن در فهرست پیشنهادی مهیا نشده است.

باید طبق برنامه منسجم ادامه حفاظت و مرمت به شکل اصولی انجام شود و در کنار این بتوان زیرساخت‌های لازم برای آماده سازی محوطه برای بازدید گردشگران شهرستانی و استان را فراهم آورد.

عزیزی ادامه داد: در گام بعدی برنامه این است که زمینه بازدید مردم ایران از بافت فراهم شود و پس از آن با مهیا شدن شرایط بافت را برای ثبت جهانی مطرح کنیم.

انارستانسیم کارت دانشجویی همراه اول
تلگرام
تلگرام

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است

پربازدید ها
عکس