تلگرام
تبلیغات
تلگرام
تبلیغات
تبلیغات
کد خبر: 79163
تعداد نظرات: ۱ دیدگاه
تاریخ انتشار: ۲۸ اردیبهشت ۹۸ - ۰۵:۲۱

حکمتیان با اشاره به ایجاد کمربند حفاظتی، جایگزینی سوخت‌های فسیلی، اجرای طرح کاداستر و آموزش، ترویج و مشارکت‌های مردمی گفت: پیشرفت فیزیکی پروژه‌های منابع طبیعی ۸۳ درصد است، ضمن اینکه اعتبارات این پروژه از صندوق توسعه ملی تامین می‌شود.

نقش موثر منابع طبیعی استان در کاهش خسارت وارده ناشی از سیل /اجرای ۱۴پروژه آبخیزداری

فصلی نو ، جمعی از خبرنگاران به همراه مدیران ، معاونان و ناظران پروژه های آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی استان از طرح های آبخیزداری شهرستان بویراحمد در یک تور یک روزه بازدید بعمل آوردند .

به گزارش فصلی نو ، صبح روز پنجشنبه تعدادی از خبرنگاران استان اعم از سایت های محلی ، نشریات و خبرگزاری ها از نزدیک ضمن بازدید از طرح های آبخیزداری از نزدیک با نحوه فعالیت طرح ها و همچنین اهداف اجرای پروژه ها آشنا شدند .

به رغم قرار گرفتن نام کهگیلویه و بویراحمد در زمره پر بارش ترین های کشور،اما حجم خسارت وارده با این استان در فروردین ماه 98 کمتر از سایر استان های آبخیز کشور بود.

منابع طبیعی استان کهگیلویه وبویراحمد مهمترین دلیل این موضوع را اجرای پروژه های خاص آبخیزداری شامل درختکاری و ایجاد سدهای خاکی در عرصه های منابع طبیعی استان می داند به همین دلیل در تور یک روزه از خبرنگاران استان دعوت کرد تا از طرح ها ی آبخیز داری انجام شده در دشت سقاوه مارگون شهرستان بویراحمد بازدید داشته باشند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه گفت: در سال‌های اخیر برای مهار روان آب ها، سد سازی کرده اند در حالیکه سدسازی بخش کوچکی از مجموعه فعالیت‌های آبخیزداری است و توجه به حوزه‌های آبخیز قبل از سدها، شبکه‌های پس از سد، شرایط اقلیمی منطقه، سفره‌های زیرزمینی موجود…از لوازم ضروری انجام طرح‌های آبخیزداری و مدیریت منابع آبی محسوب می‌شود.

غلام حسین حکمتیان با بیان اینکه برای مدیریت صحیح آب و خاک با پروژه‌های آبخیزداری محقق می شود افزود: باتوجه به سیلاب سال ۹۸ این سدها موجب کنترل سیلاب و فرسایش خاک و حفظ منابع آب زیرزمینی می‌شود.

وی ادامه داد: پروژه‌های آبخیزداری به سه صورت بند مکانیکی، بیولوژیکی و بیومکانیکی اجرا شده که در سال ۹۷،حدود ۳ هزار متر مربع سد بند سنگی به صورت ملاتی در استان اجرا شده است.

حکمتیان اضافه کرد: در حال حاضر ۱۴ پروژه عملیات مکانیکی آبخیزداری با پیشرفت فیزیکی ۸۵ درصدی در سطح این استان در حال اجرا است.

وی گفت: علاوه بر این اجرای ۲۷ مورد عملیات کپه‌کاری، بذرکاری و حفاظت و قرق با پیشرفت ۱۰۰ درصدی و ۲۰ مورد جنگل‌کاری بانهال، بابذر و تولید نهال از جمله پروژه‌های منابع است.

حکمتیان با اشاره به ایجاد کمربند حفاظتی، جایگزینی سوخت‌های فسیلی، اجرای طرح کاداستر و آموزش، ترویج و مشارکت‌های مردمی گفت: پیشرفت فیزیکی پروژه‌های منابع طبیعی ۸۳ درصد است، ضمن اینکه اعتبارات این پروژه از صندوق توسعه ملی تامین می‌شود.

در ادامه رحیمیان مدیر منابع طبیعی شهرستان بویراحمد با اشاره به پروژه‌های سدسازی این شهرستان گفت:پس از بارندگی‌های اخیر ذخیره آب پشت پروژه‌های آبخیزداری شهرستان بالغ بر ۱۷ هزار متر مکعب است.

وی اضافه کرد: پروژه‌های فعال شهرستان بویراحمد در مناطق دیلگون، سپیدار، مارگون و دشت‌روم و سقاوه است.

رحیمیان ادامه داد: این سدها و سیل‌بندها آب تمام زمین‌ها و باغات اطراف منطقه سقاوه را تامین می‌کنند و علاوه بر آن سیلاب را کنترل و مانع فرسایش خاک می‌شوند.

همراه اول
تلگرام
تلگرام

یک دیدگاه

پربازدید ها
عکس