کد خبر: 94389 |
تاریخ انتشار : 30 دی 98 - 20:41 | ارسال توسط : faslino_sadegh
پ

فصلی نو-امیرحسین کریمی بعد از انتخابات سال ٩۴ دو جریان اصولگرا و اصلاح طلب در فضایی مبهم برای دور اینده خود قرار گرفتند. اصولگرایان که با ستار هدایت خواه چهار دوره انتخابات را تجربه کرده بودند و دور قبل با اختلاف ناچیزی بهارستان را به نماینده کنونی واگذار نمود، بر سر دوراهی انتخاب میان هدایت […]

فصلی نو-امیرحسین کریمی

بعد از انتخابات سال ٩۴ دو جریان اصولگرا و اصلاح طلب در فضایی مبهم برای دور اینده خود قرار گرفتند.
اصولگرایان که با ستار هدایت خواه چهار دوره انتخابات را تجربه کرده بودند و دور قبل با اختلاف ناچیزی بهارستان را به نماینده کنونی واگذار نمود، بر سر دوراهی انتخاب میان هدایت خواه یا دیگر گزینه های ذی نفوذشان مردد مانده بودند و چگونگی صف آرائی خود را در انتخابات ٩٨ در هاله ای از ابهام میدیدند. از حدود یکسال پیش پیگیری های این جریان برای گزینه ای جدید آغاز شد و در مقاطعی که احتمال حضور هدایت خواه به عنوان گزینه نهایی در انتخابات پیش رو قوت گرفت نشانه های موجی مشاهده می شد که میتوانست با حضور هدایت خواه به یک سونامی تبدیل شده و انتخابات را از قبل تمام کند. اما با عدم حضور ایشان و کش و قوس های دو ماه اخیر در صف اول این جریان، شاهد سکون نسبی انها بودیم و نهایتا با اجماع بر روی نادر منتظریان عملا قریب به سه هفته است که وارد کارزار انتخابات شده اند.

جریان اصلاح طلبی نیز که در دوره قبل به انسجام نرسید و با توجه به احساس خطر از برد جریان رقیب در انتخابات، بخش قابل توجهی از آنها توسط رهبرشان یعنی سید باقر موسوی به سمت غلام محمد زارعی هدایت گردیده و حاضر شدند برای حفظ قدرت، کاری انجام دهند که خودشان نیز به اشکال آن واقف بودند و برای این منظور پویش نه به هدایت خواه را راه انداختند.
باقیمانده آنها نیز حمایت از محمد بهرامی را انتخاب کردند و با وجود اینکه میدانستند باخت آن ها قطعی است از سید باقر پیروی نکرده و دستیابی به قدرت به هر قیمت را نپذیرفتند. از آن زمان به تا کنون جریان اصلاحات نتوانست کاندیدی انتخاب کند و تلاش برای اجماع را به بعد از اعلام تایید صلاحیت ها موکول نمود. آن ها در چند ماه اخیر اردوان ایزدپناه و محمد بهرامی را به عنوان گزینه های روی میز خود به مردم معرفی نمودند که ایزدپناه موفق نشد از فیلتر شورای نگهبان عبور کند و حضور چند ماهه خود در این عرصه را عملا پایان یافته می بیند. از طرفی بهرامی قریب به ١٢ سال است در این عرصه حضور دارد به خوبی میداند موفقیتش در گرو حمایت اصلاح طلبان است، لذا تمام تلاش خود را در جهت جلب نظر آنها بکار گرفته است. به همین دلیل ظرف چند ماه گذشته که سید باقر مرسوی بیشتر روی اردوان ایزدپناه به عنوان گزینه مورد تایید خودش مانور میداد و تلاش میکرد که او را به عنوان خروجی اصلاحات معرفی کند، او در فضایی مبهم به کار خود ادامه میداد و کاملا دست به عصا حرکت می نمود و لذا نمیتوانست با حداکثر توان خود حرکت نماید. به نظر می رسد تا زمانی اصلاح طلبان جمع بندی خود را برای انتخابات پیش رو اعلام کنند همچنان این وضعیت پا برجاست و بخش قابل توجهی از توان او صرف همراه نمودن جریان اصلاحات می شود. خبرها حاکی از آن است به زودی نشست نهایی شورای هماهنگی اصلاحات برای تصمیم گیری در خصوص دو گزینه حمایت از بهرامی یا تحریم انتخابات برگزار خواهد شد.
غلام محمد زارع که موفق شد به هر ترتیب کرسی نمایندگی را از آن خود کند عملا حضور خود را در عرصه انتخابات بصورت فعالانه ادامه داد. اما به دلیل عملکرد ضعیفش و خبرهایی که حاکی از عبور اصلاح طلبان از زارعی بود باعث شده که ریزش شدیدی در ارای ایشان مشاهده شود. ایشان بنا به دلایل نامشخص ظرف چند ماه اخیر عملا فعالیت انتخاباتی گسترده ای نداشته است.
در این میان مهدی روشنفکر از همان هفته نخست بعد از انتخابات ٩۴ فعالیت خود را برای سال ٩٨ آغاز نمود. او کسی بود که میدانست هر طور شده در این انتخابات حضور پیدا خواهد کرد و با تلاش مداوم خود و تحریک احساسات فامیلی و طایفه ای و ایجاد فضای بویراحمد علیا و سفلی، توانست هماهنگی نسبتا مناسبی در بین طایفه خود ایجاد نماید. لازم به ذکر است شنیده ها حاکی از ان است که او خود را از جبهه اصولگرایان میدانست ولی هیچکدام از راهکارهای انان را برای رسیدن به کاندیدای واحد نپذیرفت و در همان ماه های مذاکره با هم مسلکان خود، جلسات انتخاباتی خود را با تمام توان ادامه داد و با تبلیغات وسیع و گسترده در حال فضاسازی برای خود بود که موفق شد فضا را خیلی بهتر از آنچه هست به نفع خود نشان دهد.
بنابراین می توان گفت تنها کسی که میدانست قطعا و به هر قیمت در انتخابات ٩٨ حضور خواهد داشت مهدی روشنفکر است که از حضور محتاطانه و کمرنگ دیگر کاندیداها و تعلل دیگر جریان های سیاسی، حداکثر استفاده را تا کنون برده است و در این میدان تقریبا بی رقیب یکه تازی نموده است. میدان انتخابات امسال عملا مانند میدان مسابقه ای بود که روشنفکر به تنهایی سوار بر اسب کاندیداتوری چهار نعل در آن می تاخت.
حال سوال این است، آیا وضع به همین ترتیب ادامه خواهد یافت؟ بخش اعظم تحلیل گران سیاسی بر این باورند که روزهای پیش رو حکایت دیگری دارد. بسیاری از بنیان ها ویران و بسیاری ورق ها بر می گردد. جریان اصولگرایی با حضور تمام قد بزرگان خود در حمایت از گزینه نهاییشان، نادر منتظریان، به شدت در حال جلب ارای مردمی هستند که این بار علاوه بر آرای جریانی، بخشی از بدنه اصلاحات را نیز با خود همراه کرده اند. روند رو به رشد آرای این جریان ریشه دار و قدرتمند موازنه کنونی را بر هم خواهد زد و صحنه انتخابات را دچار تحولات جدی خواهد نمود. جریان اصلاحات که ظرف این هفته تصمیم نهایی را در خصوص این انتخابات خواهد گرفت، در صورت توافق بر روی محمد بهرامی (محتمل ترین حالت) و حضور سران اصلاحات در حمایت از ایشان موج دومی در کنار موج اصولگرایان شکل خواهند داد و به شدت آرای کنونی مهدی روشنفکر (و همینطور غلام محمد زارع) را تحت تاثیر قرار داده و جو غیر واقعی شکل گرفته به طور کامل شکسته خواهد شد. انتخابات پیش رو با حمایت اصلاح طلبان از بهرامی از یک انتخابات طایفه ای عبور کرده و به یک ماراتن سیاسی بین جریان اصولگرا و اصلاح طلب تبدیل خواهد شد. به نظر می رسد در چنین وضعیتی آقایان زارع و روشنفکر اکثر به ارای طایفه ای خود اکتفا خواهند کرد و نه تنها آرائی که تا امروز جذب نموده اند سقف آرایشان خواهد بود بلکه احتمال ریزش های آنها بسیار بالاست. در رقابت بین زارع و روشنفکر نیز تحلیل ها نشان می دهد زارع که به تازگی حرکت جدی انتخاباتی خود را آغاز نموده با از دست دادن پایگاه خود در بین عامه مردم، اصلاح طلبان و بخش قابل توجهی از طایفه اش، چون به جذب ارای فکری اصولگرایان و اصلاح طلبان امیدی ندارد چشم طمع خود را به آرای روشنفکر خواهد دوخت و موفق خواهد شد بخشی از آرای کنونی ایشان را با خود همراه کند. لذا به نظر میرسد فصل جدیدی در انتخابات امسال در پیش بوده و آقای روشنفکر که در این عرصه یکه تاز میدان بود شاهد سبقت برق آسای دیگر کاندیداها خواهد بود و در بهترین حالت حتی نخواهد توانست آرای کنونی خود را تا پای صندوق مدیریت کند و از گردونه اصلی رقابت حذف شده و شاهد یک رقابت نفس گیر بین جریان های اصولگرا و اصلاح طلب خواهیم بود.

چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد خبر را به شماره 09800000000  پیامک بفرمایید.
لینک کوتاه خبر:

19 پاسخ به “یادداشت ارسالی -خداحافظی با یکه تازی در میدان انتخابات”

 1. منصف از دشتروم گفت:

  من طرفدار جناح خاصی نیستم ولی از اوضاع و احوال مشخصه که روشنفکر برنده قطعی انتخابات است . توده مردم اعم از بویراحمد علیا و سفلی ایشان را قبول دارند و با این شانتاژ رسانه ای از آرای ایشان کم نخواهد شد.

 2. یاسوج گفت:

  جون امیرحسین اینطور نیست که شما فرماشت می کنی

 3. رضا گفت:

  کاکا مردم دیرجونی نافهم نیستند ! اولا” همه میدوند که نه در اینجا و نه هیچ جای کشور هیچ اصلاح طلبی را نگذاشتن در صحنه بماند ! حتی هیچ آدم مستقل و غیر خودشونی را هم تایید نکردند ! و تنها و تنها کسانی که کاملا” و هزار درصد ! خودشونی بود را باقی گذاشتند تا در هر حوزه بینشون یکی را انتخصاب شود ! دوما” اینهمه آسمون ریسمون بافتی تا مثلا” بهرامی را اصلاح طلب !! جا بندازی ! اما نمیشه ! مثل بعضی جسارت نمیشه و سخفیانه بحث راننده بودن و … اما خدائی به فهم و شعور مردم هم توهین نکنید ! چه ایرادی دارد که این افراد خود خودشون باشند ! مردم ما هم اصلاح طلب یا اصولگرا ، نهایتا” تحت تاثیر هیجانات و تعصبات به یکی رای می دهند !
  در خصوص جناب ایزدپناه هم همه می دانند که ایجاد مانع برای ایشان ، ضربه به باور مردم بود و بس !

 4. بی طرف سیاسی گفت:

  با این سوز بزرگ بسوز و بساز جناب نویسنده آبکی!

 5. ناشناس گفت:

  چشم نخوری با این تحلیل

 6. بویراحمد سفلی گفت:

  با این تحلیل ینی انتخابات بین منتظریان و بهرامی میباشد

 7. بهادران گفت:

  تحلیلی های آبکی بدرد خودت می خورد این متن ها وتحلیل ها مانی است چون کاملا مغرضانه عیله طیف روشنفکر دست به قلم می بری خواهش داریم تحلیل های آبکی و پولی را کنار بزار و تحلیل منطقی و میدانی را ببین و بنویس روشنفکر از هیچ رانتی این همه طرفدار را پیدا نکرد
  ه که در آینده تغییری حاصل شود

 8. دنا گفت:

  تحلیلی بسیار سخیف و بیشتر از روی غرض و شاید کینه نوشته شده و دکتر روشنفکر که در این دوره بی رقیب هست را بی تاثیر می داند و آقای منتظریان را که به گمان همه چهارم هست با مهندس بهرامی دو نفر اول ،،،برای اینکه ثابت شود این نوشته تحلیلی قوی نیست باید ذکر شود که آقای هدایتخواه با آن همه نیروی جریانی و حمایت سازمانی ۴۶ هزار رای آورد که اکثریت این نیروها که اهل سفلی بودند و هستند به دکتر روشنفکر پیوسته اند و چطور ممکن هست آقای منتظریان در حد آقای هدایتخواه رای بیاورد؟؟!!!

 9. M گفت:

  با توجه به شرایط موجود عملا در استان های دیگه جریان انقلابی انتخاب میشه و اگر مردم استان ما به رای طایفه ای اکتفا کنند یعنی ۴سال دیگه محرومیت و ذلت استان

 10. بویراحمد مظلوم گفت:

  مردم از این اصلاح طلب واصول گرا خسته شدند
  این همه ریسمون بافتی که کاندید خودتو بزرگ کنی ولی مردم دیگه اسیر زر زور تزویر نمیشن…

 11. خلف اباد بي تعصب گفت:

  خدایی خجالت نمیکشی وشرم نمیکنی که این چنین انگ وتهمت های بزرگ از روی حسادت وتعصب قومی وقبیله ای به اقای روشنفکر تَو ودوستان تون در فصل نو روا میدارید ؟؟؟بابا من طرفدار ایشان نبودم ولی وقتی این همه بصیرت وشجاعت واستقلال در رای وعمل را در مقابل یازده نفر شورای خودخوانده که اصولگرا نابود کردند دیدم واقعا بهش پیوستم وقطعا نماینده مردم میشه نه خواص واصحاب زر زور وریا….بس کنید اقای منتظریان محترم هست ولی از خودش اختیار نداره ونیابتی ست از طرفی امنیتی هم بوده ومردم نسبت به حضور انها در سیاست خاطره خوب ونگاه مثبتی ندارند …منتظریان سوم یا چهارم میشه خودتون هم کاملا واقف هستین ….اینستاگرام اکانت ندای وحدت سرچ کنید ببینید هر روز چند جلسه حداقل صدنفره دعوت میشه….

 12. ناشناس گفت:

  بچه ی من کلاس هشتم هست ،کاغذ و قلم دست ش بدم بهتر از تو می نویسم
  نکن دایی نکن دنیا و آخرت خودت رو با تحلیل الکی نابود نکن
  وقتی خدا یه شخص مومن وبا شجاعتی مثل روشنفکر رو در دل ها قرار میده تو ی بنده نمی تونی از دل خارج ش کنی
  باور بفرمائید یزید جهنم گیرش اومد اما بیشتر سیاسیون ما مثل همین آقای تحلیل گر جهنم هم گیرش نمیاد

 13. حسینی گفت:

  کلا رای هر کسی مشخصه مثلا حاج ر……۹۹ درصد رایش طایفه ای و یک درصد هم متفرقه. والا آدم میترسه از این قضیه..اگر برنده بشه مطمئنا طایفه اش ازش انتظار دارن و کلا استان را تعطیل میکنه که یک هم طایفه اش را بهش پست بده…خداوکیلی که ترس هم داره

 14. ناشناس گفت:

  رای اول با فتح الفتوح است منتظریان ،نفر دوم روشنفکر وسوم بهرامی و…اینو با توجه به همایتهای چند هفته اخیر مردم روستاها اعلام می کنم.

 15. مارگون گفت:

  حاج زارع برای ما هنوز بهترین هست . یا زهرا

 16. حاج محمد یزدانپناه گفت:

  بهرامی نفر اول .برنده این دور جوان خوشفکر بهرامی بزرگ

 17. صیادیان گفت:

  اگر ترشی نخوری یه چیزی میشی
  شما بیشتر تخیل گری تا تحلیل گر
  اینا تخلیات خودتان است نه تحلیل
  دوم اسفند اگر این مرقومه بود زیرش بنویس اشتباه کردم
  خیزش روشنفکری برنده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
اجتماعی
اخبار استان
اخبار ایران و جهان
اسلایدر صفحه اصلی سایت
اقتصادی
باقلوا
بین الملل
تبلیغاتa
حوادث
خانه
دسته بندی نشده
روزنامه
سلامت
سلامت و بهداشت
سیاسی
صوت
عکس
علم و فناوری
فرهنگی
گرافیک
گزارش
گزارش تصویری
مطالب ویژه
مهمترین عناوین
هنر
ورزشی
ویدئو
ویژه شهرداری یاسوج
یادداشت ها

یادداشت ها