حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

پنج شنبه, ۱ اسفند , ۱۳۹۸ 26 جماد ثاني 1441 Thursday, 20 February , 2020 ساعت تعداد کل نوشته ها : 10603 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 10 تعداد دیدگاهها : 30873×

یادداشت سردبیر_برای فاطیمای ۱۰ ساله “تلخ، رسوا کننده اما واقعی”

شناسه : 85871 14 شهریور 1398 - 12:07

زنی که شاید هرگز سقف آرزوهایش از مرز پسر زا بودن تا عزیز شدن تخطی و خیانتی نکرده باشد. زنی که شاید در تمام روزهای سپری شده از

یادداشت سردبیر_برای فاطیمای ۱۰ ساله “تلخ، رسوا کننده اما واقعی”
پ
پ

فصلی نو_ احسان عزیزی’ سردبیر

“تلخ، رسوا کننده اما واقعی”
این عبارت به نظر کامل ترین توصیف برای داستان غم انگیز عقد کودکی نه ساله، در کهگیلویه و بویراحمد می باشد. مراسم عقدی که انتشار بخش های از ان در چند روز گذشته تقریبا تمام مرزها در دنیا را درنوردید و تبدیل به یکی از داغ ترین ترندهای فضای مجازی برای فعالین مسائل ایران در اقصی نقاط جهان گردیده است. اتفاقی که بزرگترین و معتبرترین بنگاه ها و رسانه های خبری دنیا، مجبور به پوشش آن شدند. کمتر پیج، اکانتی یا پایگاهی در فضای مجازی می توان یافت که واکنشی به این فاجعه نداشته و از منظری به تفسیر آن ننشسته باشد. اما نکته ای که شاید از همه نگاه ها پنهان مانده و شاید زجر آورتر و نفرت انگیز تر از اجازه ای بود که فاطیما با آن صدای معصومانه و کودکانه اش از پدر و مادرش، که تمام کودکیش را در خیابان های شهر به اتش کشاندند، گرفت، هل هله و پایکوبی اطرافیان فاطیما بر سفره عقد و صحبت های زنی در این فیلم باشد که برای عروس نه ساله “زیر لفظی” طلب می کند. زنی که شاید خود از انسان بودن و شهروند بودن تنها به جنس دوم بودن و ضعیفه بودن و همسر فلانی بودن قناعت کرده باشد. زنی که شاید هرگز سقف آرزوهایش از مرز پسر زا بودن تا عزیز شدن تخطی و خیانتی نکرده باشد. زنی که شاید در تمام روزهای سپری شده از زندگی مشترکش، بجای نغمه های عاشقانه و نوازش های ویرانگر دوست داشتن ها یک مرد، گوش و روحش، مملو از درشتی های امرانه ایست از یک درنده که از مرد بودن تنها نر بودن را با خود داشته است. زنی که شاید خیالیش هیچگاه به تماشای یک پیاده روی عاشقانه در انتهای خیابانی خیس خوردهِ از باران، ننشسته است. خیلی سخت و دور ذهن نخواهد بود تصور زنی که هیچگاه ارزوهایش به اندازه ای که بتواند از دیوارهای ورزشگاه ازادی عبور کند قد نکشیده چه سهل می تواند به عنصری خنثی و برده ای مطیع تبدیل می شود که برای یک دختر بچه نه ساله یِ نشسته بر سفره عقد “زیر لفظی” طلب کند.
شاید حق هم با او باشد فاطیما بماند، رشد کند، بزرگ شود تا به کدام یک از آرزوهایش که ممکن است روزی کیان نرینگی جامعه را مخدوش کند، برسد؟ به او و باورهایش حق می دهیم اگر از ما بپرسد که فاطیما تا کجا بماند و تا چه سنگری مبارزه کند تا ردای وزارت و صدارت و وکالت مجلس بپوشد؟ کی استاندار و فرماندار می شود؟ مرکل می شود یا تزار می؟ یا اشتونی می شود که صورت به صورت ظریف، منافع نه یک ملت، بلکه جهانی را فریاد می زند.
شاید او بخوبی می داند فاطیمایی که جرم اعتراض و تاوانِ تلاش هایِ مدنیش، تنها برای شنیدن صدایش، نظر و رایش، حکمی به مراتب سنگیتر و خشن تر از حکم چپاول و غارت بانک آینده توسط هادی رضوی و شرکا خواهد داشت.
فاطیما با تکیه بر کدام عزت و منزلت، در دنیایی که ما برای او از خش خشت نگاه های هرزه نرها ساخته ایم بماند و به فردا های روشن چشم بدوزد. اساسا کدام فردای غیر از همسر فلانی بودن در انتظار اوست که نباید اجازه دهیم او در کودکی پیر شود و تمام جهان و آروزها و معصومیت هایش نه کم کم بلکه به آنی بمیرد. او باید در کدام خیابان و کوچه از این جهان سهمش از شادی و رشد برابر را طلب کند و بی دلهره و ترس، قهقهه های مستانه سر دهد.
اما بی شک رسوایی عقد فاطیما در کنار نمایش نقش فزاینده و رو به رشدی که فضای مجازی می تواند در پلیدی زدایی و پاسخگو نمودن ارکان جامعه به عهده بگیرد، خود نمایشی تمام عیار و کاملی بود از هر انچه که ما ادعا می کنیم از حقوق زنان و حفظ کرامت آنان، ضربه این رسوایی به حدی سهمگین بوده که ضرورت اصلاح نظام حقوقی و خانواده کشور را بیش از پیش گوشزد نماید.
بی گمان این مراسم بیش از انکه عقد فاطیما باشد محکمه و مسلخی بود برای بسیاری از ادعاهای فانتزی جامعه و بنیان های حقوق اش.
عمیقا معتقدم از این پس باید به اتش کشید قانونی را که اجازه عقد فاطیما را به عاقدی می دهد که ننگ تمام تاریخ حوزه از نجف تا قم، از نایئنی تا سیستانی از خویی تا حسن زاده عاملی و بهجت و امثالهم می باشد. باید به تمام معنا به فرهنگ و رسوم و عقایدی که عقد فاطیما را می پذیرد و برای آن “کِل” می زند و سُرنا می نوازد کافر شد. باید تف به صورتی انداخت که می تواند به فاطیمایه نه ساله به چشم یک شریک جنسی برای خوش خوشون مردانگیش نگاه کند. اما هر آنچه گفته شد و متهم شمارده شد، از پدر و مادر، زوج، عاقد، فرهنگ و غیر و ذالک گرفته تا بستگان و اطرافیان شاید متهمان صفوف اخر، برای این جنایت باشند. به اعتقاد من اما متهمین ردیف اول این داستان در جایی خیلی خیلی دور تر از شهر فاطیما و در تهران نشسته اند. متهمین ردیف های اول این داستان دولت و مجلسیست که تا کنون جرات تعین تکلیف مسئله کودک همسری را یکبار برای همیشه پیدا نکرده است. متهم ردیف اول دولت و مجلسی است که نگاهش به زن و حقوق حقه و به یغما رفته اش بیش از مطالبه بوی تشریفات، پز و انتخابات می دهد.

ثبت دیدگاه

3 دیدگاه

    • درود بر درک و انسانیت و غیرتت برادر و پاینده باد شما و همه رسانه های آزاده مثل شما  بسیار به دلم نشست  همه این ها که فرمودید در راس مقصران  هستند اما همگی از یک در صد تا صد درصد مقصریم  از آن شبح مردی که داماد بود تا آن شبح رجال سیاسی  که رییس فلان کمیسیون است و بودجه این مناطق محروم را از مسیرش خارج میکند تا مدرسه و فرهنگ و علم و هنر و مهارت برای فاطیما نباشد و آن استانداری که به جای اینک فاطیما ها را دختر خود بدانند و در اقصی نقاط محروم استان بدنبال کار و تلاش و مجاهدت برای اجرای عدالت از جمله عدالت جنسیتی باشند فیلمش با دختری کمی بزرگتر از فاطیما سراسر کشور را پر میکند  درد زیاد است لکن طبیب نیست  ما هم مقصریم که مدیرکل هایمان حکم گرفته اند و ما خموشیم ما زنان هم مقصریم این قدر پول صرف تجمل و طلا و لباس و ... میکنیم و به قول مقاله قهقه سر میدهیم و بی حجابی را خصوصا در گچساران گسترش میدهیم اما هیچ کاری برغی امثال فاطیما نمیکنیم  کتابی یا کلاسی یا راهنمایی یا رسانه ای موثر برایشان راه نمی اندازیم و همیشه مشغول خود هستیم  مدیرکل های خانواده و زنان کجای کارند  البته همین قدر که این  کودک همسری آزار دهنده و شک آور است وجود دختران مجرد با سن زیاد که تمام وقت خود را در خیابان ها به گناه و تحریک جوانان مجرد و مردان متاهل میگذرانند و خانه و خانواده را فراموش کرده اند هم ناراحت کننده است و لعنت خدا بر آن سیاست بازان ماکیاول صفت که در استان اصلاح طلب در تهران اصولگرا و مست از باده سرمایه کلان و مال میلیاردی  مست گشته و  اصول اصلاحات و اخلاق و سیاست  تربیت و رشد زنان و کودکان را زیر پا گذاشت و داعیه رهبری اصلاحات را دارد اما اصلاحات را به معاق برده  و در آخر هم روحانیون و طلاب و علمایی که فریاد سر نمی دهند و این همه نا هنجاری را فریاد نمی زنند هم مقصرند و آزادگان را چه شده است  
    • درود بر درک و انسانیت و غیرتت برادر و پاینده باد شما و همه رسانه های آزاده مثل شما،  بسیار به دلم نشست  این مطلب . همه این ها که فرمودید در راس مقصران  هستند. اما  ما همگی از یک در صد تا صد درصد مقصریم.  از آن شبح مردی که داماد بود تا آن شبح رجال سیاسی  که رییس فلان کمیسیون است، و بودجه این مناطق محروم را از مسیرش خارج میکند، تا مدرسه و فرهنگ و علم و هنر و مهارت برای فاطیما نباشد و آن استانداری که به جای اینک فاطیما ها را دختر خود بدانند و در اقصی نقاط محروم استان بدنبال کار و تلاش و مجاهدت برای اجرای عدالت از جمله عدالت جنسیتی باشند، فیلمش با دختری کمی بزرگتر از فاطیما سراسر کشور را پر میکند . درد زیاد است لکن طبیب نیست . ما هم مقصریم که مدیرکل هایمان حکم گرفته اند و ما خموشیم. ما زنان هم مقصریم این قدر پول صرف تجمل و طلا و لباس و ... میکنیم و به قول مقاله قهقه سر میدهیم و بی حجابی را خصوصا در گچساران گسترش میدهیم اما هیچ کاری برای امثال فاطیما نمیکنیم  کتابی یا کلاسی یا راهنمایی یا رسانه ای موثر برایشان راه نمی اندازیم و همیشه مشغول خود هستیم . مدیرکل های خانواده و زنان کجای کارند.  البته همین قدر که این  کودک همسری آزار دهنده و شک آور است  برایمان وجود دختران مجرد با سن زیاد که تمام وقت خود را در خیابان ها به گناه و تحریک جوانان مجرد و مردان متاهل میگذرانند و خانه و خانواده را فراموش کرده اند هم ناراحت کننده است و لعنت خدا بر آن سیاست بازان ماکیاول صفت که در استان اصلاح طلب اند و در تهران اصولگرا و مست از باده سرمایه کلان و مال میلیاردی  مست گشته و  اصول اصلاحات و اخلاق و سیاست و  تربیت و رشد زنان و کودکان را زیر پا گذاشت و داعیه رهبری اصلاحات را دارد اما اصلاحات را به معاق برده  و در آخر هم روحانیون و طلاب و علمایی که فریاد سر نمی دهند و این همه نا هنجاری را فریاد نمی زنند هم مقصرند. و آزادگان را چه شده است  
    • درود بر شما، که حرف دل خیلی ها را زدین، ما همچنان به انتظار آزادی و عدالت برای ایرانمان نشسته ایم و هرگز نا امید نخواهیم شد چون سرزمین سیمرغ، ققنوس وار دوباره زنده خواهد شد
    رفتن به نوار ابزار