Take a fresh look at your lifestyle.

ذبح بهداشت در مناطق بویراحمد/ضرورت تعطیلی واحدهای عرضه گوشت در دشت‌روم و تنگاری/ایجاد میدان دام در یاسوج

0 0

فصلی نو-کشتار غیرمجاز دام در بویراحمد استان کهگیلویه و بویراحمد خصوصا در محور یاسوج-بابامیدان به یک معضل بهداشتی تبدیل شده است

به گزارش فصلی نو، کشتار غیرمجاز دام در بویراحمد استان کهگیلویه و بویراحمد خصوصا در محور یاسوج-بابامیدان به یک معضل بهداشتی تبدیل شده و تهدیدی جدی علیه بهداشت عمومی به شمار می‌رود که ادامه این روند سلامت مردم را تهدید می‌کند.

در منطقه دشت‌روم بویراحمد به سمت جاده یاسوج-بابامیدان قصابی‌های زیادی هستند که اقدام به کشتار غیرمجاز دام و آویزان کردن لاشه کشتار شده در بیرون از یخچال می‌کنند، البته برخی از قصابی‌های فاقد هرگونه یخچال و امکانات بهداشتی هستند.

کشتار غیرمجاز دام علاوه بر تهدید سلامت مردم چهره زشتی را به این قسمت از شهرستان بویراحمد داده که این وضعیت موجب نارضایتی مردم خصوصاً مسافران عبوری شده است.

اما مدیرکل دامپزشکی کهگیلویه و بویراحمد در همین خصوص به خبرنگاران گفت: هر کشتاری که نظارت بر آن نباشد و در محیط کشتارگاه انجام نشود و موازین شرعی در آن رعایت نشود غیر بهداشتی و خطر ابتلا به بیماری‌های مختلف را بیشتر می‌کنند.

عبدالله بهمنش تصریح کرد: بیماری تب کریمه کنگو هیچ علائمی در دام ندارد اما اگر دام به بیماری مبتلا شود بعد از 24 ساعت در اتاق سرد نگهداری شود ویروس از بین می‌رود.

وی  بیان کرد: در منطقه تنگاری و دشت‌روم از هر دو قصابی یک واحد فروش گوشت قرمز می‌کنند که بارها تذکرات لازم به این واحدها داده شده و تا حدودی اوضاع بهتر شده اما مشکلات همچنان به قوت خود باقی است.

این مسؤول با بیان اینکه خواستار تعطیلی مراکز عرضه گوشت قرمز در تنگاری و دشت‌روم هستیم افزود: بارها گفتیم که قصابی‌ها دام‌های خود را در کشتارگاه یاسوج به صورت شرعی و بهداشتی ذبح کنند که 24 ساعت بعد از نگهداری در یخچال به صورت رایگان برای آنها فرستاده می‌شود.

بهمنش با بیان اینکه قرار دادن لاشه گوشت در فضای بیرون موجب ابتلا به انواع ویروس‌ها می‌شود، عنوان کرد: به عنوان ضابط قضایی عمل می‌کنیم و در مرتبه اول تذکر می‌دهیم در صورتی که رعایت نکنند به مراجعه قضایی معرفی می‌کنیم، ضمن اینکه ماموران دامپزشکی بارها تذکر داده‌اند و درگیری‌هایی ایجاد شده و به ماشین‌های ما خسارت وارد شده است.

وی در خصوص تعطیلی کشتارگاه‌های فاقد اتاق پیش سرد افزود: تا اندازه‌ای این موضوع در دو شهرستان گچساران و دهدشت انجام شده، در دنا در حال انجام شدن است اما همچنان در کشتارگاه‌های لنده و باشت این مشکلات وجود دارد که در صورت عدم رفع، تعطیل خواهند شد.

بهمنش با بیان اینکه کشتارگاه یاسوج ظرفیت تامین گوشت کل استان را دارد، افزود: در صورتی که دام زنده به کشتارگاه یاسوج برسد این کشتارگاه می‌تواند نیاز همه کشتارگاه‌ها را تامین کند، ضمن اینکه در صورت ادامه مشکل اتاق پیش سرد، میدان دام در کشتارگاه یاسوج راه‌اندازی و دام مورد نظر به شهرستان‌ها ارسال می‌شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.