Advertisement
تلگرام
تبلیغات
کد خبر: 79381
تعداد نظرات: بدون دیدگاه
تاریخ انتشار: ۱ خرداد ۹۸ - ۱۱:۴۱
مسئول هماهنگی تیم پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی

شاخص اهدای عضو در کهگیلویه و بویراحمد سه برابر کشور است

سعیدی با اشاره به اینکه یک درصد از مردم نوعدوست کشورمان داوطلب اهدای عضو هستند ، گفت: این شاخص در کهگیلویه و بویراحمد به آمار کشوری نزدیک است.

شاخص اهدای عضو در کهگیلویه و بویراحمد سه برابر کشور است

فصلی نو ، -‏مسئول هماهنگی تیم پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی یاسوج گفت: در حالی که شاخص اهدای عضو در کشور ۱۱.۲۸ نفر در یک میلیون نفر است ، این شاخص در کهگیلویه و بویراحمد ۳۱ نفر در یک میلیون نفر است.

به گزارش فصلی نو ،سینا سعیدی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: این استان رتبه دوم اهدای عضو کشور در سال ۱۳۹۷ را در کشور کسب کرده است.

وی با اشاره به اینکه شاخص اهدای عضو در کشور اسپانیا که از پیشتازان اهدای عضو در جهان است ۴۶ نفر در هر یک میلیون نفر است بر تلاش بیشتر رسانه های ارتباط جمعی برای ترویج این کار خداپسندانه تاکید کرد.

‏مسئول هماهنگی تیم پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی یاسوج گفت: تاکنون هفت هزار از مردم کهگیلویه و بویراحمد داوطلب اهدای عضو شده اند.

سعیدی با اشاره به اینکه یک درصد از مردم نوعدوست کشورمان داوطلب اهدای عضو هستند ، گفت: این شاخص در کهگیلویه و بویراحمد به آمار کشوری نزدیک است.

سعیدی گفت: همه مردم می‌توانند با ارسال کد ملی خود به شماره ۳۴۳۲ به صورت سریع و آسان داوطلب اهدای عضو شوند.

مسئول هماهنگی تیم پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمان ییاسوج عنوان کرد: همچنین افرادی که قصد دارند نسبت به اهدای عضو اقدام نمایند می توانند کد #۳۴۳۲*۳* را در تلفن همراه خود شماره گیری کنند تا کارت اهدای عضو برای آنان ارسال شود.

وی تاکید کرد: داوطلبان اهدای عضو علاوه بر آن نیز می‌توانند در سایت اینترنتی اهدای عضو ایرانیان ehda.center ثبت نام کنند.

سعیدی ابراز داشت: میزان رضایت مندی خانواده بیماران مرگ مغزی در کهگیلویه و بویراحمد از اهدای عضو ۸۱ درصد است.سعیدی توضیح داد: ۴۶ درصد از اهدا کنندگان عضو در این استان بر اثر سوانح رانندگی مرگ مغزی شده اند.

وی سکته های مغزی و سقوط از ارتفاع را از دیگر دلایل مرگ مغزی در کهگیلویه و بویراحمد ذکر کرد.

سعیدی گفت: در سال ۱۳۹۷ ،۲۲ کلیه ، ۶ کبد و ۵۰ قرنیه در بیمارستان های شیراز به بیماران نیازمند استان کهگیلویه و بویراحمد پیوند زده شد.

اهدای عضو در کهگیلویه و بویراحمد از سال ۱۳۸۳ آغاز شد و نخستین اهداکننده یک جوان ۲۲ ساله بوده است.

سینا سعیدی اظهار داشت: از سال ۹۱ تاکنون حدود ۶۰۰ عضو بیش از ۲۰۰ بیمار مرگ مغزی در کهگیلویه و بویراحمد برداشت شده است.

وی بیان کرد: استان کهگیلویه و بویراحمد در سال ۱۳۹۵ رتبه نخست اهدای عضو، در سال ۱۳۹۶ رتبه سوم و در سال ۹۷ رتبه دوم این امر خداپسندانه در کشور را کسب کرد.

سعیدی عنوان کرد: سال گذشته در استان ۲۱ مورد کبد، ۳۴ کلیه، یک پانکراس و ۱۸ مورد قرنیه از اعضای بدن ۲۲ نفر با رضایت خانواده آنان به بیماران نیازمند اهدا شد.

مسئول هماهنگی تیم پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی یاسوج تصریح کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون در کهگیلویه و بویراحمد سه نفر هفت عضو حیاتی خود را اهدا کرده اند.

وی ابراز داشت: اعضایی مانند کلیه، کبد، پانکراس و قرنیه در سه بیمارستان شهرهای یاسوج، دوگنبدان و دهدشت از سوی متخصصان اعزامی از شیراز برداشت و برای پیوند به استان فارس ارسال می شود.

جوان‌ترین اهدا کننده عضو در این استان کودک ۱۹ ماهه و مسن‌ترین اهدا کننده عضو فردی ۷۱ ساله بوده است.

واحد فراهم آوری پیوند اعضا از سال ۱۳۹۰ در دانشگاه علوم پزشکی استان کهگیلویه و بویراحمد فعال شده است.

این استان حدود ۷۲۰ هزار نفر جمعیت دارد.

پیوند اعضای بدن به مفهوم مدرن و کنونی آن یعنی جایگزینی یک عضو با عضو مشابه درطب ایران، درسال ۱۳۱۴ با انجام پیوند قرنیه توسط شادروان دکتر شمس پایه‌گذار چشم پزشکی مدرن در ایران در تهران انجام شد و با آموزش دستیاران و جراحان چشم دراین بخش ادامه یافت و به دنبال آن و با کمی فاصله دکتر خدا دوست، استاد جراحی چشم دانشگاه شیراز این کار را دنبال کرد و پیوند قرنیه را که مورد نیاز بسیاری از بیماران بود، انجام داد. ‏

اولین پیوند کلیه در ایران در سال ۱۳۴۷ در بیمارستان نمازی دانشگاه شیراز توسط دکتر سنادی زاده انجام شد.

از سال ۱۳۴۷ تا ۱۳۵۷ نزدیک به ۸۰ مورد پیوند کلیه انجام شد که به دلیل نبودن امکان برداشت در داخل کشور اعضای اهدایی از کشورهای خارجی وارد می شد.‏
اولین پیوند موفق روده باریک در سال ۱۳۷۱ توسط دکتر ایرج فاضل در بیمارستان آیت ‌الله طالقانی انجام شد. همچنین اولین پیوند موفق کبد در ایران روز چهاردهم خرداد ماه ۱۳۷۲ توسط دکتر ملک حسینی انجام شد و از آن زمان دانشگاه شیراز به‌عنوان یک مرکز موفق پیوند کبد به فعالیت‌های گسترده خود ادامه داده است.
اولین پیوند موفق قلب در تیرماه ۱۳۷۲ توسط دکتر حسین ماندگار در بیمارستان شریعتی دانشگاه علوم پزشکی تهران انجام شد و درحال حاضر این عمل در ۵ مرکز پزشکی انجام می‌شود. درسال ۱۳۷۹ اولین پیوند موفق ریه توسط دکتر احمدی در بیمارستان امام خمینی(ره) دانشگاه علوم پزشکی تهران انجام گرفت و ادامه پیدا کرد.

اولین پیوند پانکراس هم توسط دکتر نیک اقبالیان در سال ۱۳۸۵ در دانشگاه شیراز انجام شد و با موفقیت ادامه یافت.

هم اینک بیش از ۳۰ هزار نفر در کشور در فهرست انتظار پیوند هستند و سالانه چهار تا هشت هزار بیمار مرگ مغزی در کشور وجود دارد که حدود نیمی از آن‌ها شرایط اهدا عضو را دارند.

 

http://fnkb.ir/wp-content/uploads/rangin-300×147.jpg
تلگرام
تلگرام

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است

پربازدید ها
عکس