Advertisement
تلگرام
تبلیغات
کد خبر: 79391
تعداد نظرات: ۴ دیدگاه
تاریخ انتشار: ۱ خرداد ۹۸ - ۱۸:۳۸

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی استان کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اینکه ۴۰ درصد بیماران فشارخونی از بیماری خود اطلاع ندارند، خاطرنشان کرد: تنها نیمی از بیماران برای کنترل بیماری خود دارو دریافت می‌کنند و فشار خون تنها ۱۹درصد از این بیماران کنترل می‌شود . 

با مشارکت در بسیج ملی کنترل فشارخون، آگاهی از علائم فشار خون بالا را به ۱۰۰ درصد برسانیم

فصلی نو ، سرپرست دانشگاه علوم پزشکی استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: سالانه ۱۸۷۷ نفر در این استان به دلیل بیماری‌های غیر واگیر جان خود را از دست دادند .

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه کهگیلویه و بویراحمد دکتر پرویز یزدان پناه در نشست شورای سلامت و امنیت غذایی استان افزود: سالانه ۱۱۰۰ نفر به دلیل بیماری قلبی و عروقی، ۱۰۵نفر پرفشارخونی، ۳۱۲ مورد سرطان، ۵۲ نفر دیابت، ۲۲ نفر آسم و ۲۸۶ نفر نیز به دلیل حوادث در این استان جان خود را از دست می‌دهند .

وی اظهارکرد: بیماری فشار خون بالا، اصلی‌ترین عامل خطر قابل تغییر برای ناتوانی و مرگ و میر زودرس ناشی از بیماری‌های قلبی، بیماری‌های مزمن کلیه و سکته‌ مغزی در جهان و ایران است .

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی استان کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اینکه ۴۰ درصد بیماران فشارخونی از بیماری خود اطلاع ندارند، خاطرنشان کرد: تنها نیمی از بیماران برای کنترل بیماری خود دارو دریافت می‌کنند و فشار خون تنها ۱۹درصد از این بیماران کنترل می‌شود .

وی با اشاره به آغاز طرح «بسیج ملی کنترل فشار خون» در استان همزمان با سراسر کشور تصریح کرد: زمان اطلاع رسانی این طرح بزرگ ملی از ۲۷ اردیبهشت ماه آغاز و تا ۱۵ تیر ادامه دارد و شروع غربالگری از ۱۷ خرداد تا ۱۵ تیر است و البته از امروز در صورت مراجعه به مراکز ثابت کار غربالگری انجام می‌گیرد ولی فعالیت پایگاه‌های سیار از ۱۷ خرداد است .

یزدانپناه جامعه هدف این طرح را افراد بالای ۳۰ سال، بیماران کلیوی و زنان باردار عنوان کرد و ادامه داد: افزایش نسبت شناسایی و شروع مراقبت و درمان در بیماران مبتلا به پرفشاری خون در کشور، شروع مراقبت فشارخون در افراد با فشارخون بالا و همچنین افزایش آگاهی جامعه نسبت به عوامل خطر، پیامدها و اهمیت تشخیص زودرس و کنترل فشارخون بالا از اهداف کلی طرح بسیج ملی فشار خون بالا است .

وی با تشریح نحوه اجرای طرح «بسیج ملی کنترل فشار خون» اظهار کرد: اجرا در خانه‌های بهداشت روستا، پایگاه سلامت شهر و مرکز خدمات جامع سلامت، بیمارستان‌ها، درمانگاه‌های بخش دولتی و خصوصی، مطب پزشکان، پایگاه‌های انجمن‌ها، موسسات دولتی و غیر دولتی و خیریه و …، ایستگاه‌های موقت ثابت یا سیار و خوداظهاری با استفاده از وب‌سایت معرفی شده توسط کمیته اجرائی پیش بینی شده است .

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی استان کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اینکه فشارخون بالا از عوامل اصلی سکته مغزی، سکته قلبی و بیماری‌‌های کلیوی است، بیان کرد: با مشارکت در بسیج ملی کنترل فشارخون، آگاهی از علائم فشار خون بالا را به ۱۰۰ درصد برسانیم .

یزدانپناه شایع ترین و بزرگترین عامل ایجاد فشارخون بالا را مصرف نمک دانست و تاکید کرد: با کاهش مصرف نمک از فشارخون بالا جلوگیری کنیم و مصرف کم حبوبات، غلات، میوه‌‌ها و سبزیجات از عوامل خطرساز برای فشارخون بالاست .

وی با بیان اینکه استرس و شرایط روحی نامناسب با فشارخون بالا ارتباط مستقیم دارد، اضافه کرد: پیشگیری و کنترل فشارخون بالا با مصرف نمک و روغن کمتر امکان پذیر است .

http://fnkb.ir/wp-content/uploads/rangin-300×147.jpg
تلگرام
تلگرام

4 دیدگاه

  • غیراز معاون توسعه ظفری در حسابداری و شکیبایی و نوشادی و قیطاسی و مرادیان گچسارانی و چند تا از نوچه هاشون کانون مشکلات و گروه دسیسه گرند
  • نیروهای منتسب به تاجگردون غیر از حاشیه هیچی ندارن و با حاشیه سازی دانشگاه را به نابودی کشوندن.
پربازدید ها
عکس