آلودگی هوای کهگیلویه و بویراحمد به ۲ و نیم برابر مجاز رسید

مدیرکل حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد گفت: غلظت ریزگردها در مناطق گرمسیری و سردسیری این استان به ۲ و نیم برابر حد مجاز رسیده است.

سید اسدالله هاشمی اظهار داشت: ایستگاه‌های سنجش آلودگی هوا در شهرستان های مختلف استان از جمله بویراحمد و گچساران امروز چهارم اردیبهشت ۱۳۹۷ وضعیت کیفی ناسالم هوا را نشان می‌دهند.
وی افزود: شاخص‌ها میزان گرد و غبار یاسوج مرکز کهگیلویه وبویراحمد را ۳۷۰ میکروگرم برمتر مکعب نشان می‌دهند.
هاشمی بیان کرد: وضعیت کیفی هوا در گچساران ۲۴۰ میکروگرم بر متر مکعب گزارش شده که این وضعیت هوا ناسالم برای تمامی افراد است.
هاشمی افزود: همچنین آلودگی هوا درگچساران به یک و نیم برابر حد مجاز رسیده است.
وی از مردم خواست ضمن استفاده از ماسک و مراقبت‌های بهداشتی، از رفت و آمدهای غیرضروری پرهیز کنند.
طی روزهای گذشته این دومین بار بوده که گرد و غبار وضعیت هوای یاسوج را آلوده کرده است.
کارشناس اداره کل هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد نیز گفت: به تدریج تا اواخر امشب از غلظت گرد و غبار در این استان کاسته شده و ریزگردها از جو استان خارج خواهد شد.
ولی بهره مند افزود: هم اینک در ساعت ۱۲ ظهر امروز کم‌ترین دید افقی مربوط به شهرستان کهگیلویه با یک هزار و ۵۰۰ متر ثبت شده است.
وی بیان کرد: دید افقی در شهرستان‌های بویراحمد و دوگنبدان نیز به ترتیب ۲ هزار و ۵۰۰ متر و چهار هزار متر هستند.
براساس آمار هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد از ابتدای سال ۹۶ تا پایان آذر این سال،۹۵ روز با پدیده ریزگرد در شهرهای دوگنبدان، یاسوج و دهدشت ثبت شد.
تعداد روزهای با هوای آلوده در شهر دوگنبدان ۴۷، یاسوج ۳۱ و دهدشت ۱۷ روز اعلام شده است.
از سال ۱۳۹۲ تا پایان آذر ۱۳۹۶، ۶۰۸ روز با پدیده ریزگرد در سه شهر دوگنبدان، یاسوج و دهدشت ثبت شده که شهر دوگنبدان با ۲۸۲ روز بیشترین آلودگی هوا را تجربه کرده است.
کهگیلویه و بویراحمد با مساحتی حدود ۱۶ هزار و ۲۴۹ کیلومتر مربع، سرزمینی مرتفع و کوهستانی با اقلیم سردسیری و گرمسیری در جنوب غربی ایران قرار دارد.
این استان یک درصد مساحت کشور را در بر گرفته است.
کارشناسان استفاده از ماسک‌های استاندارد، انجام ندادن حرکات ورزشی در هوای آزاد و بیرون نرفتن از خانه در روزهای با پدیده ریزگرد را توصیه می‌کنند.

faslino_sadegh

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است

Next Post

سیل به بیش از 100 خانه کهگیلویه آسیب زد

س ارد ۴ , ۱۳۹۷
بخشدار دیشموک گفت: بیش از یکصد باب منزل مسکونی شهری و روستایی در پی بارش سیل آسیای دوشنبه در این بخش آسیب دیده است. حسن امیریان اظهار داشت: با توجه به وقوع سیل و آبگرفتی، به بیشتر منازل از ۱۰ تا ۸۰ درصد آسیب جدی وارد شد. وی بیان کرد: […]
سیلسیل

Advertisement