به گزارش فصلی نو ، نشست کمیسیون هماهنگی امور تعزیرات حکومتی کهگیلویه و بویراحمد ظهر امروز به ریاست استاندار برگزار شد.

محمدصدرا ادیبان در این نشست با اشاره به اینکه وضعیت واقعی بازار استان با گزارشاتی که در جلسات داده می‌شود متفاوت است، اظهار داشت: قیمت مرغ در سراسر کشور ۱۲ هزار و ۹۰۰ تومان است اما بازار یاسوج ساز خودش را می‌زند و برخی روزها قیمت مرغ تا ۲۰ هزار تومان هم بالا می‌رود.

وی افزود: طبق گزارش جهاد کشاورزی در مورد وضعیت بازار مرغ قاعدتاً باید هیچ مشکلی وجود نداشته باشد این در حالی است که ما همواره در ایام مختلف با مشکلاتی در این حوزه روبرو هستیم.

معاون دادستان یاسوج با بیان اینکه ارائه گزارش واقعی توسط دستگاه‌های متولی منجر به تصمیم‌گیری بهتر مسئولان ارشد اجرایی استان می‌شود، گفت: خروج مرغ تولیدی استان به سایر استان‌ها از دیگر مشکلاتی است که در این زمینه داریم.

ادیبان عنوان کرد: از جهادکشاورزی خواستیم به مرغداری که مرغش را از بازار استان خارج می‌کند خوراک دام دولتی ندهد که پس از این تصمیم بسیاری از مرغداران گفتند ما خوراک دولتی نمی‌خواهیم و خوراک آزاد می‌گیریم که علت آن اختلاف قیمت ناچیز خوراک دام دولتی و آزاد در استان است.

بیشتر بخوانید

وی ابراز کرد: مسئولان متولی باید توضیح دهند که چطور وقتی تفاوت قیمت ارز دولتی چهار هزار و ۲۰۰ تومانی با ارز آزاد ۱۱ هزار و ۶۰۰ تومانی اینقدر زیاد است اما تفاوت قیمت خوراک دامی که با ارز دولتی وارد شده با خوراک دام آزاد حدود ۳۰۰ تومان است و باید ببینیم این سود به جیب چه کسی می‌رود.

معاون دادستان یاسوج با بیان اینکه قیمت اجناس در یاسوج بستگی به مناسبت‌ها دارد و در اعیاد مختلف و یا روزهای تعطیل افزایش می‌یابد، گفت: تشکیل پرونده برای متخلفین در این حوزه درمان موقتی است و باید چاره‌ای اساسی اندیشید.

ادیبان ابراز کرد: در حالی که باید قیمت نهایی مرغی که به دست مصرف‌کننده می‌رسد ۱۲ هزار و ۹۰۰ تومان باشد اما شاهد این هستیم که مرغ در روزهای جمعه تا ۲۰ هزار تومان به فروش می‌رسد، چطور فروشندگان در سایر روزها ضرر نمی‌کنند و فقط در روزهای تعطیل این اتفاق رخ می‌دهد.

مدیرکل تعزیرات حکومتی کهگیلویه و بویراحمد هم در این باره اظهار داشت: از ۱۴۵ مرغداری دارای مجوز استان، ۹۰ واحد فعال و ۵۵ واحد راکد هستند به طوری که تعدادی از واحدهای مرغداری استان بیش از دو سال است که فعالیت نمی‌کنند و برای تعدادی نیز دستور تخریب صادر شده است.

برات‌علی صالحی با بیان اینکه در صورت استفاده از ظرفیت کامل ۹۰ مرغداری فعال استان روزانه ۲۹ تن تولید مرغ داریم در حالی که مصرف روزانه استان ۴۷ تن است، افزود: بر این اساس میزان مرغ تولیدی ما کفاف بازار استان را نمی‌دهد و با کمبودی حدود ۱۸ تنی در این حوزه روبرو هستیم.

وی کمبود مرغ تولیدی استان را از مهم‌ترین دلایل گرانی این کالا عنوان و بیان کرد: بخشی از مرغ موردنیاز کهگیلویه و بویراحمد از استان‌های همجوار تأمین می‌شود و به همین علت قیمت مرغ در استان ما نیز متأثر از قیمت مرغ در این استان‌ها است.

رئیس سازمان جهادی کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد هم با بیان اینکه واحد‌های مرغداری فعال استان جوابگوی سرانه مصرف استان نیستند و به‌ویژه در فصل‌های پیک مسافر با کمبود مرغ روبرو هستیم، گفت: گاهی متاثر از مسائل کشور چند روزی با کمبود توزیع مرغ روبرو می‌شویم و عده‌ای می‌خواهند از این آشفته بازار سودی به دست آورند.

4 دیدگاه

    • متاسفانه اظهار نظر افراد غیر مرتبط با صنعت طیور و تصمیم گیری های غیر کارشناسی سبب تشدید مشکلات در این حوزه گردیدهباید عرض کنم که هم اکنون قیمت مرغ در کل کشور بالای ۱۴۰۰۰تومان می باشد و گرانی مرغ ناشی از میزان تولید نیست، بلکه ناشی از کاهش ارزش پول ملی و خصوصا سود جویی مرغداران می باشد نه عاملین توزیعقیمت تمام شده گوشت مرغ درب مرغداری با  محاسبه سود مرغدار به ۸۵۰۰تومان هم نمی رسد ولی مرغداران هم اکنون مرغ را بیش از ۱۰۶۰۰تومان بفروش می رسانند و هر دوره پرورش بدلیل گرانفروشی معادل سه دوره پرورش سود می برند گرانی گوشت مرغ به عاملین خرید و توزیع  ارتباطی ندارد البته با توجه به تعطیل بودن کشتارگاه‌ها در روز جمعه، سود جویی های در روزهای تعطیل توسط عاملین صورت می گیرد ولی بطور کل مرغداران عامل گرانی مرغ هستند تعزیرات هم بهتره به کار تخصصی خودش بپردازد نه دخالت در اموری که آگاهی ندارند قیمت ستاد تنظیم بازار کشور برای گوشت مرغ درب مرغداری و مصرف کننده اعلام شده اگر قصد همکاری و کنترل اوضاع نابسامان قیمت مرغ را دارند نسبت به جریمه نمودن مرغداران گرانفروش اقدام نمایند نه دخالت در امور مربوط به جهادکشاورزی ضمن اینکه حتی استانهای خودکفا در تولید و عرضه گوشت مرغ نیز قیمت ها به همین منوال استان ماست عرضه گوشت مرغ در سراسر کشور بصورت شناور می باشد مثلاً قریب به اتفاق گوشت مرغ مورد نیاز استان تهران از سایر استانهای کشور تامین می شود جزیره‌ای به تولید گوشت مرغ نگاه نکنید اگر بنده در جلسه بودم واقعیات رو محکم میگفتم  برای اطلاع بیشتر از قیمت ها به سایت itp  مراجعه نمایید 
    • بی عرضگی دستگاههای نظارتی و کار خودتان را بر کل کشور نگذارید ، بر اساس آمار رسمی گرانترین شهر یاسوج بر اساس اقلام خوراکی در کشور است  .
    رفتن به نوار ابزار