نخستین جایزه علمی کهگیلویه و بویراحمد رونمایی شد

فصلی نو، نخستین جایزه علمی در کهگیلویه و بویراحمد به نام دکتر رضا امید بیگی با حضور رئیس دانشگاه یاسوج، رئیس بنیاد نخبگان استان، رئیس بنیاد نخبگان فارس و جمعی از دانشگاهیان در یاسوج رونمایی شد.

 

رئیس بنیاد نخبگان کهگیلویه و بویراحمد روز شنبه در آیین رونمایی از جایزه علمی امید بیگی در یاسوج گفت: در حالی که جمعیت زیادی از دانش آموخته های استان بیکار هستند با استفاده از کمک های بنیاد نخبگان و ایجاد ارتباط بین صنعت و دانشگاه می توان گام های موثری در این زمینه برداشت.
سید حمدالله اکوانیان اظهار داشت: این اولین جایزه علمی استان است که به نام مشاهیر، صنایع و حوزه‌های مختلف برون دانشگاهی تعریف می‌شود.

بنیاد نخبگان مکمل طرح های دانشگاهی

وی افزود: بنیاد نخبگان حلقه اتصال حوزه‌های دانشگاهی، پژوهشگران و مخترعان به بخش های اجرا، فرهنگ و صنعت است تا بتوانند از دانش انباشته شده پس از ۴۰ سال تلاش و مجاهدت علمی در ایران بهره مند شوند.
اکونی بیان کرد: از ۲ جایزه دیگر در نیمه اول سال آینده در حوزه علوم انسانی و فرهنگ و دیگری در بخش صنعت و کشاورزی رونمایی خواهد شد .
وی با اشاره به وجود بیش از هفت هزار دانشجوی درحال تحصیل در دانشگاه یاسوج، عنوان کرد: دانشگاهیان و فرهنگیان باید برای گام دوم که گفتمان سازی در مورد این جوایز و حرکت به سمت اثربخشی و نتیجه بخشی است بنیاد نخبگان را همراهی کنند.
اکوانی با اشاره به همکاری دانشگاه یاسوج و بنیاد نخبگان استان فارس برای طراحی این جایزه، تصریح کرد: هدف اصلی این است که حوزه‌های علمی و فرهنگی و صنعت استان بتوانند از دانش نخبگان بهره مند شوند.
رئیس بنیاد نخبگان کهگیلویه و بویراحمد تاکید کرد: در حال حاضر مکانیسم های ارتباطی بین نخبگان، فرهیختگان، دانشگاهیان و مخترعان با حوزه های اجرا، فرهنگ و صنعت محدود است.
اکوانی با اشاره به پایین بودن ظرفیت استخدام ها، گفت: یکی از حوزه های مرسوم در دانشگاه ها بحث استخدام پس از فارغ التحصیلی برای اشتغال در صنعت است.
وی اظهار داشت: یکی دیگر از حوزه های مرسوم در دانشگاه ها، طرح های پژوهشی است که در این زمینه نیز محدودیت‌هایی به خصوص در بخش های دولتی وجود دارد.
اکوانی افزود: حوزه فعالیت بنیاد نخبگان مکمل ۲ بخش دیگر یعنی استخدام و طرح‌های پژوهشی است و یک پل ارتباطی بین آنها ایجاد می کند.
وی بیان کرد: بنیاد نخبگان استان ایده های نو و ابتکارات در مجموعه مخترعان و فرهیختگان حوزه‌های اجرایی، فرهنگی و صنعت را به جامعه وصل خواهد بود.
اکوانی عنوان کرد: ویژگی های اخلاقی و پذیرش عمومی و مهم تر ازهمه شایستگی‌های علمی و اثرگذاری بر نیازهای روزمره مردم، ۲ شاخصه برای نامگذاری جایزه به نام یک شخص یا نهاد است.
وی ابراز داشت: هدف از جایزه پروفسور امید بیگی ایجاد انگیزه در بین جوانانی است که به صورت هدفمند در راستای گسترش مرزهای دانش و اثرگذاری در جامعه فعالیت دارند.

نیروی انسانی مهمترین سرمایه سازمانی

رئیس بنیاد نخبگان فارس نیز در این آیین گفت: یکی از اهداف بنیاد نخبگان شناسایی و هدایت استعدادهای برتر به سمت نخبه شناسی، نخبه پروری و نخبه گزینی است.
حبیب شریف اظهار داشت: بعد از شناسایی و پرورش نخبگان، تکریم و الگوسازی این افراد برای ایجاد انگیزه در دیگر جوانان مطرح می شود.
وی افزود: مهمترین بخش هر تشکیلاتی نیروی انسانی توانمند آن سازمان است و هدف بنیاد نخبگان آماده سازی نیروهای مستعد و توانمند نخبه است.

مجمع خیرین نخبه پرور

شریف با اشاره به محدود بودن بودجه دولتی بنیاد نخبگان، بیان کرد: برای رهایی از این قید و بندها یک’ ان جی او’ به نام مجمع خیرین نخبه پرور ثبت شده است که دومین مرکز آن در یاسوج تاسیس خواهد شد.
وی عنوان کرد: مجمع خیرین نخبه پرور یک تشکیلات موازی با بنیاد نخبگان خواهد بود.
شریف تصریح کرد: شخصیت های برتری در کهگیلویه و بویراحمد و استان های پهنه جنوب کشور وجود دارد که می توان جوایزی را به نام آنها طراحی کرد.
وی ابراز داشت: جایزه علمی امیدبیگی اولین جایزه مشترک بین کهگیلویه و بویراحمد و فارس است.
شریف گفت: خیرین کشور در کارهای سخت افزاری بسیار فعال هستند که به کمک آنها می توان پروژه ها را به نیروی انسانی توانمند مجهز کرد.
وی افزود: ۱۰ دانشگاه برتر جهان در سال ۲۰۱۷ مبلغ هشت و نیم میلیارد دلار از طریق خیرین جذب کردند و باید از این ظرفیت برای اعتلای کشور استفاده کرد.
شریف بیان کرد: به منظور حمایت بیشتر از دانش آموزان نخبه کمیته شناسایی بنیاد نخبگان در کهگیلویه و بویراحمد شکل خواهد گرفت.

ارزش افزوده با گیاهان دارویی

رئیس دانشگاه یاسوج نیز در این آیین گفت: نمی توان با تکیه بر عمر محدود منابع نفت و گاز معضل بیکاری را برطرف کرد.
احمد عریان اظهار داشت: صنعت گیاهان دارویی، تشخیص خاک، شناسایی و درمان بیماری ها، برداشت و فرآوری، تخلیص، جداسازی ماده موثره یک رویکرد مهم در زمینه ایجاد اشتغال است که می تواند جایگزین نفت شود.
وی افزود: باید از تجربه کشورهای بدون نفت استفاده کرد و تاکنون کم کاری در زمینه گیاهان دارویی مانع پیشرفت قابل توجه در این زمینه بوده است.
عریان بیان کرد: باید اشتباهات را پذیرفت و برای پیشرفت در زمینه گیاهان دارویی هر بخشی فقط کار تخصصی خود را انجام دهد.
وی عنوان کرد: قرن حاضر متعلق به گیاهان دارویی است و با تغییر رویکرد از نفت به دیگر صنایع می توان ثروت ایجاد کرد.
عریان ابراز داشت: گیاهان دارویی با این رویکرد در دنیا مطرح هستند که امروزه تعداد زیادی از بیماری ها را درمان می کنند.
وی گفت: گیاهان دارویی ثروت عظیمی هستند و می توان با ارزش افزوده صد برابری آنها را به محصولات گران‌قیمتی تبدیل کرد.
بنیاد نخبگان کهگیلویه و بویراحمد با همکاری مجمع خیرین نخبه پرور فارس و شرکت دارویی دانش‌بنیان زردبند و به منظور توسعه ارتباط نخبگان با صنعت، اولین جایزه علمی استان با عنوان «جایزه علمی دکتر رضا امیدبیگی» در حوزه‌ی کاشت و فرآوری و فرمولاسیون گیاهان دارویی را تعریف و آئین رونمایی از آن را برگزار کرد.
این جایزه هر ساله پس از تشکیل کارگروه‌های تخصصی برای تعیین معیار و امتیاز‌بندی لازم، مشمولان را انتخاب و با حضور نماینده شرکت زردبند طی مراسمی اهدا خواهد شد.
جایزه علمی دکتر رضا امید بیگی شامل پرداخت سالانه مبلغ یکصد میلیون ریال، تندیس طلایی و لوح تقدیر خواهد بود.

faslino_sadegh

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است

Next Post

چهارمین دوره انتخابات اتاق بازرگانی یاسوج برگزار شد/ حضور ۹۰ درصدی واجدین شرایط در انتخابات امسال

ش اسف ۱۱ , ۱۳۹۷
در جریان این انتخابات از میان ۱۵۴۷ داوطلب در ۳۴ اتاق ۵۳۵ نفر برای حضور در هیات نمایندگان اتاق‌های شهرستان‌ها انتخاب می‌شوند. در یاسوج نیز ۱۵ نفر از میان ۳۲ نامزد به عنوان هیئت نمایندگان اتاق یاسوج انتخاب خواهند شد.

Advertisement