فصلی نو – مهدی رمضانی

آن شهیدشاخص شهید ایزدپناه که به حق بنیان گذار اصلاحطلبی و روشن فکری دینی و قهرمان مبارزه با طاغوت قبل از انقلاب اسلامی و سکون و واپس گرایی و تحجر پس از پیروزی انقلاب اسلامی در منطقه ما بود و همه دیدند که چگونه با خون خود نخستین طلوع این واژگان در دیارمان را به رنگ سرخ شهادت آراست و گلگون کرد.
آغاز جنبش اصلاحات و اندیشه اصلاحطلبی مبتنی بر روشن فکری دینی در استان ما به حق از سال ۵۹ بود. وقتی که شهید ایزدپناه یک جوان ۲۸ ساله که تمامی سالهای جوانی خود را قبل از پیروزی انقلاب اسلامی صرف مبارزه جانانه با رژیم پهلوی کرده و تاوان مبارزات خود را با اخراج از محل کار و تحمل نشدن در دانشسرای عشایر و تحمل زندانهای ساواک و آوارگی و تبعید تحمیلی خود و خانواده به شهرستانهای همجوار داده بود پس از آن پیروزی بزرگ و به ثمر نشستن انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی (ره) نیز از پا ننشسته و رسالت خود را که از زبان خودش ،،خدمت به خلق،، بود رها نمی کند و وقتی که محرومیت مطلق و فقر و جمیع دردهای مردم سرزمین پدری اش را می بیند این بار اما مسئولیت نمایندگی و وکالت دفاع از حق و حقوق تا آن زمان نادیده گرفته شده مردمش را در مجلس شورای اسلامی وقت متوجه خود می بیند ، با عزمی راسخ وارد عرصه انتخابات می شود و با اقبال عموم مردم منطقه روبرو شده و با پیروزی نسبی در دور نخست انتخابات به دور دوم ”کشانده” می شود. اما تنگ نظری ها و خودخواهی ها و قدرت طلبی ها و ”سهم خواهی های” افرادی که وقتی به پیشینه مبارزات قبل از انقلاب بر میگردیم آثاری از ردپایشان را نه تنها در خط مقدم مبارزه بلکه در سنگرها و حتی آشپزخانه های امن پشت جبهه مبارزه نیز نمی بینیم این روح بیقرار را با خنجر از پشت و دلی رنجور از وفای دوست از نیمه راه مجلس روانه جنگ می کند و آن انتخاب تاریخی اش را با رنگ سرخ شهادت لاله گون می کند.
پس از آن حرکت نمادین و تاریخی این شهید راه حق در ادامه سالهای پس از انقلاب و در تداوم این راه سید باقر موسوی جهان آباد که خود از دوستان و همرزمان و هم فکران شهید ایزدپناه بود وارد عرصه اصلاحات می شود. فردی که علی رغم به دوش کشیدن مجروحیت جنگ تحمیلی تمام توان خود را در سالهای مسئولیتش در جهاد سازندگی به خدمات گسترده و ارزنده به مردم محروم و مناطق دورافتاده معطوف داشته در سال ۷۴ به اصرار برادران شهید وارد کورس انتخابات شده و ضمن ایجاد شور و شوقی وصف ناپذیر با استقبال کم نظیر مردم زجرکشیده منطقه روبرو می شود و با پیروزی قاطع به مجلس شورای اسلامی راه می یابد. آقای موسوی با نمایش عملکردی درخور و شایسته از خود و ایستادگی تمام قد و شجاعانه برروی حق وحقوق مردم خود به مدت ۸ سال (سال۷۴ الی ۸۲) زمام نمایندگی شهرستانهای بویراحمد و دنا را در دست دارد تا اینکه درسال ۸۲ علی رغم داشتن پتانسیل پیروزی حتی با قدرت و مقبولیتی بیش از ادوار گذشته توسط فیلتر شورای نگهبان از این مهم باز می ماند. حرکتی که قهر مردم با صندوق رای را در پی داشته و به همین خاطر اصلاحات به مدت ۸سال به انزوای اجباری کشیده شده و می بینیم که رقیب روبرو و قطب مخالف این اندیشه طی این ۸ سال زمام امور را به دست می گیرد .تا اینکه در سال ۹۰ مردم منطقه با قطع امید از اجازه حضور آقای موسوی که اکنون سید قلب ها لقب گرفته و همچنین عدم یافتن نماینده ای سزاوار بیرق داری اندیشه اصلاح این بار رو به ”حداقل های خود” آورده و با آشتی نسبی با صندوق رای فردی معتدل و به تعبیری خنثی را راهی بهارستان می کنند. در طی گذشت این چهارسال با وجود عدم حصول حتی حداقل مطالبات ابتداییشان از گزینه ”لازم و نه کافی خود” مجددا در سال ۹۴ به دلیل خالی بودن عرصه ناگزیر دست به همان حرکت چهارسال پیش و انتخاب بر مبنای ”حفظ حداقل ها” زده و باز همان گزینه خاص را روانه مجلس می کنند. اما در آن سال اتفاقاتی رقم می خورد که سید قلب ها را بیش از گذشته چهره موفق و حقیقی و ”نه دروغین” اصلاحات نشان می دهد. وقتی که آقای موسوی خود به شخصه با دیدن وضع نابسامان استان و مطالبات بی پاسخ مردم منطقه با گوشه چشمی به گذشتن از فیلتر شورای نگهبان وارد میدان می شود در حالی که مدعیان دیگری از هردوجناح کاندیدا شده اند .و در این میان دو گزینه مدعی به ظاهر اصلاحطلب_ نماینده وقت و یکی از کاندیداها_ با پیش بینی جلوگیری از حضور سید اصلاحات کو به کو و منزل به منزل جلب حمایت و دست یاری آقای موسوی را می طلبند.

و دیدیم که ایشان پس از اعلام رسمی عدم تایید صلاحیتش باز دست رد به سینه هردو مدعی زده و با بی توجهی به تمامی وسوسه ها و تطمیع ها و فشارهای این مدعیان ،ضمن تقدیر از استقبال مردم فهیم خطه اش سکوت را پیشه خود کرده و با نه گفتن به ”لباس و نام عاریه ای اصلاحطلبی” بر آرمانهای راستین این اندیشه صحه می گذارد. اکنون پس از گذشت کمتر از چهارسال از آن زمان و مطالبات انباشته و وصول نشده مردم این خطه باز تنور انتخابات پیشاپیش در استان ما داغ شده اما اصلاحطلبان و در راس آنان سید باقر موسوی این بار به دنبال ناکامی در کل ۱۶ سال گذشته چه در ۸ سال نخست که جناح رقیب و به تعبیری ”سنگر روبرو” یکه تاز بود و چه در ۸ سال دوم که با اکراه و به مقتضای شرایط گزینه ای ”حداقلی” سوار بر موج ”کینه های مردم از جناح روبرو” به مجلس راه یافت ،به دنبال رو کردن برگ برنده ای که در این آشفته بازار بتواند با کمک گرفتن از سوابق درخشان و وجهه اجتماعی و شاید حتی جایگاه قومی خود ضمن پیروزی در انتخابات پیش رو انبوه مطالبات برآورده نشده مردم را پاسخگو باشد هستند. لذا همه ما با امید به تامل و تفکر بیشتر در این مرحله تاریخی حساس توسط تک تک افراد جامعه و حصول همبستگی و مساعدت همه مردم فهیم این خطه از همه اقشار مختلف اعم از پیر و جوان و متفکرین و سیاسیون و روحانیت متعهد و خواص دلسوز و عوام زجرکشیده عبور کشتی سرنوشتمان را از این طوفان ویرانگر انتخابهای ”طایفه ای” و ”متعصبانه” و ”احساسی” و ”بی منطق” سنوات اخیر، از خداوند متعال خواستاریم و همچنان ”امیدوار” رسیدن به ساحل سعادت و فیروز بختی را به انتظار نشسته ایم.

29 دیدگاه

   • اگر پر جیبش رای نداشت شماها و کاندید مورد نظرتون که همه میدانند کیست انقدر به خود نمی لرزیدید که تیم های فضای مجازی راه بندازید شروع کنید به تخریب ناجوانمردانه اما به امید خدا راه حق همیشه پیروز است و هرچه شماها طرفداران اون شخص بیشتر تخریب کنید بیشتر دستتون واسه مردم رو میشه و ازتون میبرن و میبینند چقدر حقیرید که برای رسیدن به کرسی بهارستان دست به هرکاری میزنید.
  • دوست عزیز نویسنده محترم مطالب کاملا احساسی ومبتدی وانشاگونه حضرت عالی بیشترجنبه خودپسندی وخودخواهی داشت زمانی که سید باقر درراس بود افتضاعات زمان خودش روداشته دولت کاملا اصلاحاتی سرکاربود ومجلس ششم که کاملا اصلاح‌طلب شاید الان اگر موسوی نماینده بود کارایی قبل نداشته باشه وحرفهای ضالمانه ات درحق نماینده فعلی که توانست درچند سال گذشته که اصلاح طلبان درانزوای کامل سیاسی بودندتاحدود زیادی میدان دادتااصلاحات درشهرستان زنده بماند علی رغم اینکه در مصاف های انتخاباتی اصلاح طلبان قهرکردندازنظام وحمایت قاطع ای از ایشان نکردند وحتی دردورگذشته مشخصا ازبهرامی حمایت کردند وبخشی ازنیکبخت ونماینده فعلی بازانوی خودتوانست موفق شود پس بی انصاف نباش
  • هنوزبرام  گنگ ونامفهوم است که چرا سیدباقردردوره گذشته به ثصمیم مجمع اصلاح طلبان تمکین نکرد؟چرابعدازدودورنمایندگی  تقریبا خوب،دیگه دراستان آفتابی نشدند؟وسراغی ازرفقای  خوب وصادق خود نگرفتند؟جراآقای  دکترهدایت خواه  که از جناح مقابل بودنداومدنددر محدوده شهریاسوج ساکن شدند؟چراهایی که فعلا بی جواب مانده است؟
  • آقای رمضانی نوشته ماه های زیبا مشکل اصلاح طلبان را حل نمیکنه اصلاح طلبان در شش سال دولت روحانی نشان دادند فقط خودشون و آقازاده هاشون مهم هستند و از رای مردم بعنوان نردبان رسیدن به قدرت و ثروت استفاده می کنند افتضاحات مالی و اخلاقی و وادادگی شدن به غرب سرجای خود
  • من ایشون میشناسم و چند بار هم از نزدیک ایشون ملاقات کردم به نظرم ایشون اولا تایید نمیشه و ثانیان اگه بشه رای نمیاره و ثالثا اگه رای بیاره خدا میدونه در حد نمایندگی نیست . لطفا مردم فهیم یک عاقلانه و منطقی تصمیم بگیرند نه بر اساس احساسات چپ و راست و قومی و قبیله ای بلکه بدونند یک نماینده قراره از چه قوانینی و چه افرادی  و وزیری حمایت کنه که اینده خود و فرزندانشون و استان محرومش تامین کنه . 
  • من ایشون میشناسم و چند بار هم از نزدیک ایشون ملاقات کردم به نظرم ایشون اولا تایید نمیشه و ثانیا اگه بشه رای نمیاره و ثالثا اگه رای بیاره خدا میدونه در حد نمایندگی نیست . لطفا مردم فهیم یک عاقلانه و منطقی تصمیم بگیرند نه بر اساس احساسات چپ و راست و قومی و قبیله ای بلکه بدونند یک نماینده قراره از چه قوانینی و چه افرادی  و وزیری حمایت کنه که اینده خود و فرزندانشون و استان محرومش تامین کنه . 
  • ایشون رفتارخوبی دردوره مسئولیتهاشون توی استان نداشتن بنابرین کاندید نشن ابرو مندتره
  • ایشون برای همون شهری نماینده بشه که توش زندگی میکنه. قصد توهین ندارم اما اگر ایشون خیلی مرد بودن مثل دکتر هدایت خواه در شهر یاسوج زندگی می کردن.
   • هدایت خواه کاخ و کار و کاسبیش یاسوجه بعدش هم جایگاهی بهش ندادن و همینطور دکتر هم نیست اما خداوکیلی اردوان ایزدپناه در حد اندازه ی این چیزا نیست و خدا میدونه در پی این انتخاب و پشت پرده آن چه اهدافیست . اگر هدایت خواه خیر خواه اصولگرایان بود که نمیرفت یه ادم ناشناخته ای که هزار رای در سبد ندارد را کاندیدا میکرد و از بزرگانی مثل روشنفکر و حاج دهراب پور که تنها کسانی بودند که انتخابات پیش رو را خیلی راحت ازان خود میکردند بخاطر کینه و حسادت گذشت .جناب آقای سید باقر موسوی اگر فتنه ای در سر نداری دیگه تو هدایت خواه نشو و اگر واقعا آدم منصفی هستی و دلت برای جریان می سوزه بیا عقلانی رفتار کن و حماقت نکن .اردوان ایزدپناه ۱۰۰۰رای نمیاره اگه راست میگی و دروغ نمیگی بهترین گزینه هم برای جریان و هم برای رأی آوردن هیچ کسی نیست جز محمد بهرامی .
   • هدایت خواه کاخ و کار و کاسبیش یاسوجه بعدش هم جایگاهی بهش ندادن که بخواهد تهران بماند و همینطور دکتر هم نیست اما خداوکیلی اردوان ایزدپناه در حد اندازه ی این چیزا نیست و خدا میدونه در پی این انتخاب و پشت پرده آن چه اهدافیست . اگر هدایت خواه خیر خواه اصولگرایان بود که نمیرفت یه ادم ناشناخته ای که هزار رای در سبد ندارد را کاندیدا میکرد و از بزرگانی مثل روشنفکر و حاج دهراب پور که تنها کسانی بودند که انتخابات پیش رو را خیلی راحت ازان خود میکردند، بخاطر کینه و حسادت نمی گذشت .جناب آقای سید باقر موسوی اگر فتنه ای در سر نداری دیگه تو هدایت خواه نشو و اگر واقعا آدم منصفی هستی و دلت برای جریان می سوزه بیا عقلانی رفتار کن و حماقت نکن .اردوان ایزدپناه ۱۰۰۰رای نمیاره اگه راست میگی و دروغ نمیگی بهترین گزینه هم برای جریان و هم برای رأی آوردن هیچ کسی نیست جز محمد بهرامی .
  • سید هر چه داره از مردم مناطق محروم داره بذارید اون انسان های ساده و بی ریا اظهار نظر کنند .با حسادت و طمع نه شهر اباد میشه نه کشور .دست از سطحی نگری و زدن حرفای کتابی بردارین و معرفت و درکتون رو بالا ببرید که انسان به هرکی دروغ بگه به خودش نمیتونه.تحقیق بهترین راهه برای شناخت ادم ها و اهدافشون بسم الله هر وقت حال داشتین تحقیق کنید بیاین در مورد دیگران نظر احساسی تعصبی بدین.
  • با سلام. جناب آقای رمضانی خیلی از مطالب ما را خط زدی قرار بود همه متن دکتر را بدّی به .....
  • کدوم سید اصلاحات ؟ موسوی خودشم نمیدونه چکاره دور فبلی خانواده اش از زارع حمایت کردند و خودش میگفت هر که اصلح تره بهش رای بدید ! ایشون مهره سوخته است و دنبال منافع خودش
  • آقایانی که سنگ موسوی را به سینه میزنید بدون پیش داوری و با سند بگویید موسوی طی این بیست سال چه کار اساسی و ماندگار و زیر بنایی برای شهرستان بویراحمد  انجام داده تا ما که خبر نداریم بدانیم و آگاه شویم 
  • این متن از عقده بیش از حد هست چون کسی که حتی جرات نداره به اسم اصلی خودش مطلب بزنه عقده ای بیش نیست یا زهرایا زهرا یا زهرا
   • با تشکر از زحمات همه نماینده ها در این سالها اگر این دوره یک جوان انقلابی  نه اصلاح طلب و نه اصول گرا بره مجلس بهتره 
   • با تشکر از زحمات همه نماینده ها در این سالها، اگر این دوره یک جوان انقلابی نه اصلاح طلب و نه اصول گرا بره مجلس بهتره. ضمنا نظر آقای ایزدپناه درباره شفافیت آرا نمایندگان مجلس چیست؟
  • خدا وکیل باید قبول کنیم که ما شخص سیاسی و با نفوذ نداریم و نماینده های بویراحمد همیشه ضعیف بودن و هیچ وقت قابل قیاس با نماینده گچساران یا کهگیلویه نبوده اند و شاید انتخابهای ما اشتباه باشد اگه دقت بکنید تو وزارتخانه ها اکثرا دهدشت یا معاون وزیر داشته یا پستهای بالا از معاونت صنعت و معدن تا تعزیرات و نفت و حتی شهردار تهران و مدیر عامل کل مخابرات و ایرانسل مدیر عامل بانکهای سپه و مسکن پاسارگادوسخنگوی اطاق بازرگانی داشته اند و حوزه گچساران اقای تاجگردون  یه سیاستمدار کامل و ابروی استان هست و این وسط فقط معلوم نیست ما کی رو انتخاب میکنیم و همیشه نماینده های ما انگار کر و لال هستند
  • شهید بزرگ ایزد پناه را به اسم متعفن روشنفکر همراه نسازد واقعیتی که نمیتوان اونو انکار کرد اینه که روشنفکری تو این مملکت با شهادت و ایثار مغایر و متضاده و هیچ وجه مشترکی این دو با هم ندارند شهید طرف حسابش خداست و بس روشنفکر قبله آمالش  غربه  و نماینده فکر فرنگی و استحاله  فرهنگی  به نفع ارزشهای غربی است.
  رفتن به نوار ابزار