کد خبر: 86791 |
تاریخ انتشار : 16 سپتامبر 19 - 09:46 | ارسال توسط : faslino_sadegh
پ

فصلی نو – مطلبی را که در زیر می خوانید از سری یادداشت های مخاطبین سایت است و انتشار آن الزاما بمعنای تایید یا رد نوشته نیست .

فصلی نو – هوشنگ بختیاری

به نام یزذان پاک
ابتلای دانشگاه متولی درمان به دهها درد و مرض و ناهنجاری ماحصل رویدادهایی است که شرح آن حکایت صد من مثنوی است.
ضعف و درماندگی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی کهگیلویه و بویراحمد نشانگر اوضاع عمومی جامعه حول آن است. رقابت های گروهی و فردی درون سازمانی ، مداخلات سیاسی، جناح بند ها، سنگ اندازی ها و ایجاد موانع بر سر راه وظایف و سیاست های ذاتی دانشگاه تنها گوشه ای از ناهنجاری هایی است که انباشت آنها طی سالها باعث ایجاد یک بیماری صعب العلاج در پیکره نحیف این دانشگاه گردیده است .

متاسفانه عدم اعمال سیاست (پیشگیری مقدم بر درمان )در سنوات قبل و در حد شعار ماندن این سیاست باعث به وجود آمدن زخم ها و عفونت هایی در پیکره آن سازمان گردیده به نحویکه رفع و التیام آن پروسه ای طولانی مدت را طلب می کند . متخصصین عفونی منتصب به روسای قبلی دانشگاه نه تنها دردی از دردهای دانشگاه درمان نکردند بلکه قوز بالاقوز این سیستم عفونت زده شدند. هرج و مرج حاکم بر و عدم حضور مناسب مقام ارشد این حوزه در محل کار در آن روزها گواهی بر این مصیبت بود.

ضمن احترام به تلاش و فعالیت مدیران قبل، یزدانپناه وارث مجموعه ای دردمند ،پرملال و نه چندان خوشنام است. اگرچه نباید از دکتر یزدانپناه انتظار معجزه داشت اما شخصیت چند بعدی و ویژگی هایی نظیر انضباط مالی و پاک دستی، شجاعت و یکرنگی، اخلاق مداری و مردمداری، وقت شناسی و دقت ، وژدان کاری و انعطاف با عنایت به خواستگاه و جایگاه خانوادگی نامبرده توقعات را از وی فزونی بخشیده است .

از مصادیق ویژگی های یاد شده می توان به حذف بدعت های نادرست مانند بدگویی از مدیران قبلی همچنین عملکرد موفق در زمان تصدی معاونت درمان اشاره کرد. یکی از دلایل موفقیت و فراغ بال معاون کنونی درمان (سبز سبزاندیش)علاوه بر تلاش نامبرده، میراث داری و مدیریت مجموعه ای است که روزی یزدانپناه سکاندار آن بوده. وجاهت اجتماعی و اتصال و ارتباط گسترده خانوادگی یزدانپناه با جامعه پزشکی، مسئولیت بزرگی را متوجه ایشان می کند که این هم به نوبه خود مزیتی برای دانشگاه علوم پزشکی و ابوابجمعی آن است.

اما روی چالش برانگیز مدیریت در دانشگاه علوم پزشکی انجام اصلاحات مطلوب و سر و سامان دادن به مشکلات و پرداختن به امور انجام نگرفته است. پرداختن بدین امور آنهم در دانشگاهی که هر فرد در آن به نوبه خود یک جریان سیاسی است و از دیرباز حیاط خلوت تمامیت خواه ترین و افراطی ترین عناصر بوده قطعا دارای تاوان و خسران است.

از دیگر ابعاد چالش برانگیز مدیریت در این دستگاه خواسته های نمایندگان محترم مردم و توجه یا عدم توجه بدآنهاست. این درخواست ها و انتظارات معمولا توقعات مشروعی هستند که وکلای مردم در راستای ایفاد حقوق حوزه انتخابیه خود دنبال می کنند و گاها فشار مضاعفی به دستگاه به دلایلی مانند ذیق وقت و عدم وجود منابه مالی به دلیل آشفتگی در اقتصاد کشور وارد میکند و از طرف دیگر باعث سوء استفاده و خوراک تبلیغاتی برای تعدادی سایت خبری می شود. گاها دامنه چنین شانتاژهای رسانه ای در حدی است که حداکثر تلاش و بهره
برداری از اتفاقات نه برای رضای خدا بلکه برای باجگیری یا انتقام گیری به عمل می آید. مصداق موضوع صحبت های اخیر یکی از نمایندگان محترم استان و تلاش یک رسانه استانی قوم گرا ، منطقه گرا ،جنجال طلب و تخریب گر در راستای سمت و سو دادن به صحبت های نماینده یاد شده است.

به هر روی اخبار اخیر حاکی از تامل یزدانپناه با مجمع نمایندگان استان و رضایتمندی نسبی نمایندگان مردم از عملکرد مجموعه تحت امر وی دارد.
دیگر روی مصیبت بار ماجرا بداخلاقی هایی مانند نامه پراکنی و گزارشات کذب، تخریب و سنگ اندازی، تهمت و حسادت و عقده گشایی است خصوصا زمانیکه رنگ و بوی سیاسی به خود گرفته و آمیخته به چاشنی قومی و قبیله ای می گردد. یقین است که مدیریت در استان کهگیلیویه و بویراحمد دارای معادلات خاص خود و متفاوت از تمامی معادلات رایج در کشور است. این بداخلاقی ها چه برای ریاست یک دستگاه اجرایی مانند دانشگاه علوم پزشکی و چه برای نمایندگان مردم مشابه همدیگر است و از یک بی منطقی تبعیت می کند.

متاسفانه ناهنجاری های یاد شده در این استان به هنجار تبدیل شده و بخش لاینفک فرهنگ عمومی مردم این دیار گردیده و اگرکسی مزین بدانها نباشد مورد شماتت و آسیب قرار می گیرد!
پیچیده ترین اقدام دیگری که ریاست دستگاهی مانند دانشگاه علوم پزشکی باید به سرانجام برساند عزل و نصب هایی است که ناگزیر به انجام آن است و علی القاعده حق طبیعی یک مدیر است. عملکرد یزدانپناه در این خصوص برجسته و به موقع بوده و البته عاری از نگاه مذموم قومی و قبیله ای و سیاسی.

تغیر برخی از معاونت ها و ریاست شبکه بهداشت کهگیلویه همچنین بیمارستان شهید بهشتی و شهید جلیل به رغم ارتباطات و نگرانی های احیانی آن، تغیر روابط مدیر عمومی همچنین تغیر رئیس اخلاق مدار و باصداقت حوزه ریاست دانشگاه به رغم ارتباطات فامیلی با نامبرده ، سرو سامان دادن به نیروهای مظلوم حجمی، پایان دادن به غائله معاونت پشتیبانی و حمایت از معاون انرژِیک درمان و تیم کاری وی ، جوانگرایی و بکارگیری نیروهای جوان و خوش ذوق مصادیقی است که حاکی از عاری بودن ذهن یزدان پناه از مسائل سیاسی یا ایلی و
طایفه ای است .
در ادامه، ریاست در دانشگاهی که به دلیل تفاوت های فاحش در حقوق و مزایا تداعی کننده نظام ارباب رعیتی و گاها آپارتاید در ذهن ابوابجمعی آن است نیازمند برخورداری از یک منطق و هنر به جهت راضی نگه داشتن مجموعه ای است که متاثر از مسائل یاد شده هستند.

با توجه به انضباط مالی و پاکدستی یزدانپناه که مورد اعتراف دوست و دشمن است چشم انداز روشنی در این خصوص ایجاد گردیده .

پرداخت و به روز کردن مطالبات پرسنلی تلاشی است که تحقق آن رضایت مندی کلانی به دنبال خواهد داشت و البته با توجه به تجارب نامبرده می تواند به زودی محقق شود.

تکریم ارباب رجوع، وقت شناسی و پاسخگویی مدون و ضابطه مند به ارباب رجوع بازخورد مثبت پروژه از یاد رفته ملاقات عمومی و مردمی در یکی از روزهای هفته است.

به رغم پاره ای انتقادات همراه نمودن نیروهای اثرگذار و حامی دولت در راستای پیشبرد سیاست های خرد و کلان دانشگاه هم بخشی از پروسه ای است که یزدانپناه تا حدودی از عهده آن به خوبی برآمده. به هر حال دانشگاه کانون فعالیت ضابطه مند جریانات سیاسی و گرایش های متنوعی است و در لوای این تنوع منعی برای فعالیت هواداران جریان دولت وجود ندارد و توجه به خواسته های قانونی اعضای ستاد دولت مطالبه ای است قانونی و عرفی. به هر روی یزدانپناه ثابت قدم در مسیر پرفراز و نشیب ریاست خود بر مجموعه استانی دانشگاه باید جوابگوی چندین دسته از توقعات و مطالبات مردمی و عمومی، صنفی و سازمانی ، جمعی و انفرادی، اجتماعی و سیاسی باشد و دستیابی و طی کردن درست این طریق به روال شروع آن جز با همکاری، خرد جمعی و وفاق جمعی میسر نخواهد بود.

چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد خبر را به شماره 09800000000  پیامک بفرمایید.
لینک کوتاه خبر:

24 پاسخ به “پرویز یزدان پناه و تلاش برای عبور از میدان مین”

 1. ناشناس گفت:

  ای دریغا باید این قصه سهراب را دید

 2. همکار متخصص گفت:

  اگر بنا بر اخلاقمداری باشد نباید به مدیر و معاون متخصص عفونی قبلی خیلی تاخت.دکتر ایلامی و دکتر غلام نژاد از متخصصین نسبتا خوب بیماریهای عفونی بودند اما اینکه از دکتر یزدانپناه و آقای پورانفرد قویترند یا ضعیف تر باید زمان و تاریخ نشون بده.

 3. ایرانی گفت:

  فضلی نودرعمل خیلی کهنه نوشتی ورودی!اولا وجدان کاری ونه دژبان!!دوماً ضیق وقت نه ذیل!!وانگهی آن سبزی که ازش تعریف کردی !!دست کمی ازکویرندارد به جرات می توان گفت که معاونت درمان برهوت بی آب وعلفی بیش نیست!!

 4. ایرانی گفت:

  فضلی نودرعمل خیلی کهنه نوشتی وسرودی!اولا وجدان کاری ونه وژدان!!دوماً ضیق وقت نه ذیق!!وانگهی آن سبزی که ازش تعریف کردی !!دست کمی ازکویرندارد به جرات می توان گفت که معاونت درمان برهوت بی آب وعلفی بیش نیست!!

 5. رستم گفت:

  درسته که دوره ایلامیان دوره سیاهی در تاریخ استان بود و همه داشته های دانشگاه را بر باد دادن ولی نباید هم اینجوری گفته بشه که تخصص عفونی داشته دانشگاه را عفونی کرده.نماینده ها که دنبال مدیر دست نشانده بودن و هستن بیشتر مقصر بودن.الان هم ممکنه همون خرابیکاریها را تحمیل کنند.یه روز قفل می زنند یه روز کلید میبرن خدا رحم کنهتا ببینیم…

 6. شربت گفت:

  هیچ کار نمیکنید

 7. زله ترو گفت:

  خیلی خوب و منطبق با حقیقت نوشتی احسنت عالی بود فقط یک نکته اساسی را از کنارش رد شدی متاسفانه هر سرایدار یا دیپلمه یا همشهری تاجگردون که از گل نازگتر بهش بگی چه در زمان مدیران قبلی و چه الان فورا میره پیش تاجگردون و چند تا دروغ سر هم میکند از فرداش کارشکنی برای مدیران شروع میشود و بقیه دخالت ها را هم که تو این چند سال همه میدونند  هر مدیری باشه باید از هزاران مانع عبور کند و حالا کارشکنی مدیران قبلی را هم اضافه کنید   به این اوضاع آدم را یاد آن بازی کامپیوتری بچه ها می اندازد که باید از انواع موانع سر راه عبور کند و موانع از بالای سرش ?نماینده ‼و پایین هم انواع موانع عبور کند  

 8. ناشناس گفت:

  شب دراز است و قلندر بیدار 

 9. ناشناس گفت:

  جناب رستم خان کوچک شمردن زحمات دیگران نه تنها از مردانگی بدوره بلکه‌ عین نامردیه جهت استحضارت بعلاوه اینکه بگو چه گلی به سر زدید نه‌ این‌که پیشینیان رو مورد انتقاد قرار بدین 

 10. حزب الله گفت:

  فصلی نو چقدر گرفتی اینو چاپ کردی؟ خودتون هم میدونین که این مالی نیستش. این…… 

 11. احمدزاده گفت:

  گفته شده که دوره قبلی آدم های قدرشناسی نبودند و گفته شده همه مشکلات از متخصص عفونی قبلی بوده که اولا مدیران متخصص عفونی منتصب قبلی یکیش هم سعیدی نژاد بود که یزدانپناه خودش گذاشتش رئیس بیمارستان دوتاشون هم ایلامی و غلام نژاد.دوما توانبخشی هم که مثل عفونی مدیریت بلد نیست و ارتوپدی و گوش و پرستار هم که معلومه…سوم اینکه مگه فلان و بهمان نماینده اصلا کاری به مدیریت دارن فقط تسلیمشون باشی تمومه!  وگرنه دنبال جایگزینتن از ما گفتن!

 12. شهروند گفت:

  درود بر قلم توانای نویسنده گرامی. بزرگترین خدمت دکتر یزدانپناه به دانشگاه برکناری معاون توسعه و مدیر دفتر فنی بود. درود بر یزدانپناه

 13. نظری گفت:

  یزدانپناه مردی خردمند از تبار خرد

 14. خطاب به حزب الله گفت:

  دهانتو آب بکش. نگو حزب الله بگو حزب باد.

 15. پیراپزشک گفت:

  معاون قبلی که البته سرپرست معاونت بود نیامده قصد داشت به قول خودش رئیس دانشگاه بشه که چوب خدا توسط نمایندگان استان به سرش خورد.طرفو توی ده راه نمیدادن سراغ خونه کدخدا رو میگرفت!

 16. بازنشسته گفت:

  ما همه یک نکته اساسی را میدونیم اما خودمون را میزنیم به اون راه از سال ۱۳۵۶ تاجگردون ها و گماشتگانشون  تو بهداشت و درمان گچساران و استان و در مقطعی هم در کهگیلویه  و حالا هم  در اکثر قسمت ها هستند و این اوضاع دستپخت  چهل ساله آنهاست 

 17. کارمند دانشگاه گفت:

  ی……….بی لیاقت ترین مدیر هست. کلا تو مشت هیبت ا… صادقی هست که یه مهره اصولگراست. هر چی اون بگه یزدانپناه هم میگه چشم

 18. دانشجو گفت:

  آخ وَبخت دانشگاه بی صحاب که دیگه روبه نابودیه

 19. دنا گفت:

  یه مدتی است مطالب  سایت فصلی نورامیخوانممطالب آن به نظر جانبدارانه ووابسته به افرادوجناح ….میباشدامیدوارم صداقت رسلنه ای   حفظ شود

 20. فرزاد گفت:

  واقعا بعضی نکات را در مورد صداقت و پاک دستی یزدانپناه خوب اومدی واینگه عفونتی که اورنگ خان برای بک روز بیشتر ماندن بر کرسی دانشگاه و نیروهایی که وارد سیستم کرد تا سی سال دیگه ادامه دارد و خیانتهای ایشان غیر از تخلفات مالی و خرید تجهیزات پزشکی و رانت خواری مثل وحید محمد…… اما سبزه زار درمان و نام بردن از خاله زنک مدیر دفتر دور قبل شان نوشته را پایین آوردی

 21. مطلع گفت:

  آقای محسن به خاطر یه پست کوچولو که داشتی و ازت گرفتن ایتقدر زر نزن !

 22. جانی گفت:

  خاک بر سر ما که هنوز مدیران ابکی رو نمیشناسیم 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
اجتماعی
اخبار استان
اخبار ایران و جهان
اسلایدر صفحه اصلی سایت
اقتصادی
باقلوا
بین الملل
تبلیغاتa
حوادث
خانه
دسته بندی نشده
روزنامه
سلامت
سلامت و بهداشت
سیاسی
صوت
عکس
علم و فناوری
فرهنگی
گرافیک
گزارش
گزارش تصویری
مطالب ویژه
مهمترین عناوین
هنر
ورزشی
ویدئو
ویژه شهرداری یاسوج
یادداشت ها

یادداشت ها