کد خبر: 59250 |
تاریخ انتشار : 30 جولای 18 - 22:34 | ارسال توسط : faslino_sadegh
پ

استانی به مرکزیت یاسوج با شاخصه مهاجرپذیری و در قامت اقامت همه خوش نشینانی که جمعیت آن را قریب به ۴۰۰هزار نفر از کل جمعیت ۶۷۰ هزار نفری استان با در نظر گرفتن دانشگاه های مادر، گردشگران و … رسانده اند با چه توجیهی مبنای “جمعیتی ” را نادیده گرفته و پز مدیریت می دهند!

فصلی نو – زریر حجتی

کناری، فریاد خفته در گلوی مردم بویراحمد با میزبانی همه ناسیونالیست گراهای مدیریتی استان شد اما مافیای توزیع اعتبارات با پشتوانه های محسوس و نامحسوس راهش را بست ولی چهره کریه آنان در پهنای تاریخ نژادپرستی خواهد ماند!

فرماندار بویراحمد در چهارمین جلسه شورای برنامه ریزی استانداری کهگیلویه و بویراحمد به زیبایی هر چه تمامتر انعکاس صداهای در گلو خفته مردمی شد که مایملک خود را بدون نگاههای امنیت ستیز منطقه گرایی در تیول عده ای خاص قرارداده و همچنان که می لولند به آن می تازند!

این همان تفکر معجون و خطرناک نهفته در پوسته مدیریتی است که منافع قوم و قبیله را بر مصالح کلان نظام ترجیح می دهند و شیشه امنیت را نشانه رفته اند!

پرسشی که امروز با خروجی اخبار شورای برنامه ریزی به مطالبه عمومی مبدل شده این است که توزیع اعتبارات با کدام شاخصه ها انجام می گیرد!

استانی به مرکزیت یاسوج با شاخصه مهاجرپذیری و در قامت اقامت همه خوش نشینانی که جمعیت آن را قریب به ۴۰۰هزار نفر از کل جمعیت ۶۷۰ هزار نفری استان با در نظر گرفتن دانشگاه های مادر، گردشگران و … رسانده اند با چه توجیهی مبنای “جمعیتی ” را نادیده گرفته و پز مدیریت می دهند!

آیا این قماشِ مدیرنمای خوش انصاف! به چگونگی تامین آب و فاضلاب و مدرسه و بهداشت و درمان و راه و …خود نیز می اندیشند که همه چیز را با عینک مه گرفته قومیت گرایی به عیار نشسته اند!

ما نگاه منطقه گرایی را مذموم و مردود می دانیم اما به شئون عدالت معتقدیم آنگونه که مولایمان علی برای احیاء آن جنگید تا قربانی آن شد.

حاشا وکلا که لیبرال مسلکان مرفه و بی درد را اینگونه به حال خود واگذاریم تا با پندارهای باطل خود جولان دهند و حقوق مردم را نادیده بگیرند!

ما به مستخدمین قلم به مزدِ مزدور و جنجال آفرین این قماش مدیران ناسیونالیست نیز اخطار می کنیم که مصالح عمومی و بویژه امنیت مردم را فدای منافع شخصی خود نکنند که در آن صورت سنگ روی سنگ بند نخواهد شد!

ما سالیان پیش زنگ خطر کانون های قدرت و ثروت را در گزارش “مافیای آب” بصدا در آوردیم اما عده ای منفعت محور چونان کبک سر به زیر برف کردند و جلوی تبعیض و بی عدالتی را در توزیع اعتبارات آب نگرفتند! ” اینجا کلیک کنید”

بی شک دود بی اعتنایی به سخنان واقع بینانه فرماندار بویراحمد به چشم همه خواهد رفت، آنگونه که اکنون بحران آب مزید بر همه مشکلات شده و نمایش ناکارآمدی مدیر آب و منطقه ای گردیده است!

مظلوم تر از فرماندار بویراحمد، رسانه هایی هستند که فریادشان جهت برنامه ریزی سد پراشکفت و تنگ سرخ و کبگیان و مهریان به جایی نرسید نشان به آن نشان که آن موقع مدیران ذیربط برای حفظ میز و خوش خدمتی نمایندگانی خاص با تلقی زرنگی به تخصیص یکجانبه اعتبارات آب و مرتع می پرداختند!!

پس بیایید با نگاه واقع بینانه، به شاخصه ی جمعیت و محرومیت و وسعت بنگرید و امنیت را ضرورتی انکارناپذیر برای همه بدانید.
آنچه از لابلای اخبار هویداست نه در شان مدیریتی شماست و نه به مصلحت شما که حقوق یک منطقه ای را قطره چکانی دهید و دیگر مناطق را ده برابر!!!

بنابر این باید سخنان فرماندار را در توزیع عادلانه فرصت ها جدی بگیرید که این مر قانون است و بنطر می رسد بی قیدی به آن قابل جمع کردن نیست.

چنانچه محتوا را شایسته تذکر میدانید، خواهشمند است کد خبر را به شماره 09800000000  پیامک بفرمایید.
لینک کوتاه خبر:

3 پاسخ به “کناری ،انعکاس صداهای در گلو خفته بویراحمد – تقسیم اعتبارات امنیت ستیز با همکاری استاندار و مدیران ناسیونالیست”

 1. ناشناس گفت:

  چو دزدی با چراغ آید گزیده تر برد کالا بویراحمد در خواب کهگیلویه در خواب بهمیی در خواب دنا در خواب چرام در خواب تا نماینده گچساران و باشت و نوروزی و استاندار هر کاری دلشان می خواهد بکنند در تاریخ استان هرگز چنین چیزی ندیده و نشنیده بودیم

 2. شهروند گفت:

  نشست شورای برنامه‌ریزی استان کهگیلویه و بویراحمد با تأخیر چند هفته‌ای برگزار شد تا بلکه برای توزیع اعتبارات یک سوم نفت، غلام‌محمد زارعی و عدل هاشمی‌پور ابلاغیه جدیدی بگیرند و این اعتبارات ۱۳۸ میلیارد تومانی فقط در گچساران و بهمئی توزیع نشوند و سایر شهرستان‌ها نیز از آن بهره‌مند شوند.

  امروز هشتم مرداد ماه ۹۷ این شورا برگزار شد اما ملاک توزیع اعتبارات یک سوم نفت تغییری نکرد و همانند قبل گچساران بیشترین سهم را از این اعتبارات دارد.

  دوئل و رقابت کاری تاجگردون و زارعی در این زمینه شدت گرفت و زارعی در جلسه قبل نامه‌ای را از رئیس مجلس شورای اسلامی خطاب به محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه گرفت که اعتبارات یک سوم نفت به جای منطقه نفت‌خیز در استان نفت‌خیز توزیع شوند؛ یعنی همه استان از آن بهره‌مند شود نه فقط بهمئی و گچساران.

  این نامه را کسی داده بود که خودش قانون‌گذار این مملکت است و صریحا نوشته بود که متن قانونی که در مجلس تصویب شده دال بر توزیع استانی این اعتبارات ۱۳۸ میلیارد تومانی است.

  اما تا اینجای کار هنوز چیزی در عمل تغییر نکرده بود و این موفقیت زارعی فقط یک نامه بود که بیش از هر چیز نشان‌دهنده نظام به هم ریخته بودجه‌ای ایران، نظام چانه‌زنی، مافیا و نقش ارتباطات و رابطه‌ها در نحوه بودجه‌ریزی این مملکت بود.

  این نامه باید با ابلاغ نوبخت به نوروزی ملاک عمل در توزیع اعتبارات نفت قرار می‌گرفت؛ اتفاقی که در فرصتی که زارعی داشت، محقق نشد و موافقین این اقدام از پیروزی تاجگردون در دوئل بودجه‌ای این استان گفتند.

  اما چند اتفاق در این مدت افتاد که به نوعی موفقیت زارعی و هاشمی قلمداد می‌شوند و بودجه این استان را به سمت اعتدال و توازن می‌برد؛ رویکردی که استاندار کهگیلویه و بویراحمد معتقد است آن را شروع کرده اما اصلاحات تدریجی خواهد بود.

  نکته اول اینکه در این نشست شورای برنامه‌ریزی نیز توزیع همه اعتبارات نهایی نشد و استاندار کهگیلویه و بویراحمد آن را به جلسه بعد موکول کرد تا به ویژه در چند سرفصل مهم، با اطلاع از جزئیات وبرنامه دستگاه‌ها، توزیع اعتبارات را نهایی کند.

  نکته بعد اینکه برای اولین بار در کشور و برای استان‌های نفت‌خیز اعتباراتی به عنوان ترمیم اعتبارات تملک دارایی از سوی آقای نوبخت ابلاغ شد تا شهرستان‌هایی که از اعتبارات یک سوم نفت بهره‌ای نمی‌برند، از این اعتبارات سهمیه بگیرند.

  اعتبارات ترمیم که برای جبران نحوه توزیع اعتبارات یک سوم نفت برای اولین بار ابلاغ شده، ۱۸ میلیارد تومان است که کهگیلویه با ۹ میلیارد تومان و بویراحمد با ۸ میلیارد تومان بیشترین سهم‌ها را داشتند و گچساران و بهمئی از این اعتبارات محروم شدند.

  نکته دیگری که می‌توان آن را نتیجه تلاش‌های زارعی و هاشمی برای گرفتن حق حوزه انتخابیه‌اشان قلمداد کرد، نحوه توزیع اعتبارات ۲۹۸ میلیارد تومانی توازن استانی و ملی است که برای اولین بار سهم شهرستان بویراحمد از این اعتبارات قابل توجه به ۳۸ درصد و سهم کهگیلویه بزرگ به ۴۶ درصد رسید.

  سهم گچساران از اعتبارات توازن، ۱۰٫۴ درصد و باشت ۷٫۳ درصد بوده است.

  به تعبیری دیگری شهرستان‌هایی که از اعتبارات یک سوم نفت سهمیه‌ای نداشتند در اعتبارات ۲۹۸٫۶ میلیارد تومان توازن و ۱۸ میلیارد تومان ترمیم بیشترین سهم را گرفتند تا به نوعی سهم بیشتر گچساران از اعتبارات یک سوم نفت جبران شود.

  موضوعی که استاندار کهگیلویه و بویراحمد از مدیران خواست تا برای حسن نوروزی و این تصمیمش دست بزنند تا کنایه‌ای بر نگاه “گچسارانی” رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان کهگیلویه و بویراحمد باشد.

  استاندار البته در حالی برای حسن نوروزی دست زد که قبل از آن به شدت با یک اقدام مبهم و ناشفاف او مخالفت کرد؛ حسن نوروزی درا ین نشست معتقد بود که اعتبارات حدود ۸۹ میلیارد تومانی توازن ملی که به پروژه‌های ملی داده می‌شوند در اختیار تهران است و استان کاری به نحوه توزیه این اعتبارات نداشته باشد.

  اما احمدی با مخالفت صریح با این اظهارات گفت در توزیع بودجه هیچ نقطه مبهم و غیرشفافی نباید باشد و جزئیات این اعتبارات باید در شورای برنامه‌ریزی مصوب و به تهران پیشنهاد داده شود.

  او به نوروزی گفت که شما من را می‌شناسید که پای هیچ نامه و موضوع مبهمی را امضا نمی‌کنم و از حرفی که می‌زنم عدول نمی‌کنم لذا جلسه بعد لیست کامل پروژه‌هایی که پول ملی می‌گیرند را می‌آوری تا عدالت جغرافیایی در این اعتبارات نیز درحد مقدورات برقرار شود.

  استاندار کهگیلویه و بویراحمد به خوبی گفته بود که وقتی اینجا شفاف مطرح نشود بعد می‌بینیم که یک شهرستان چندین پروژه ملی دارد و یک شهرستان یک مورد هم ندارد؛ هر چه ما با مردم صادق‌تر باشیم مردم هم بیشتر ما را دوست خواهند داشت.

  بعد از این بود که حسن نوروزی از نگاه ویژه در اعتبارات توازن به شهرستان‌هایی گفت که از اعتبارات یک سوم نفت استفاده نمی‌کنند و استاندار هم او را تشویق کرد؛ تشویقی که البته معانی خاصی هم داشت.

  علی‌محمد احمدی خطاب به مدیران معترض بویراحمدی به ویژه فرماندار این شهرستان گفت که رفته رفته داریم رویه توزیع بودجه را متعادل می‌کنیم؛ شما هم کمک کنید و در فضایی آرام با کلام آرام این رویه را پیگیری کنید؛ از نوروزی هم می‌خواهم که در این مسیر پیگیری و همراهی کند.

 3. عابدزاده گفت:

  اقای پاکدل تاجگردون اینه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
اجتماعی
اخبار استان
اخبار ایران و جهان
اسلایدر صفحه اصلی سایت
اقتصادی
باقلوا
بین الملل
تبلیغاتa
حوادث
خانه
دسته بندی نشده
روزنامه
سلامت
سلامت و بهداشت
سیاسی
صوت
عکس
علم و فناوری
فرهنگی
گرافیک
گزارش
گزارش تصویری
مطالب ویژه
مهمترین عناوین
هنر
ورزشی
ویدئو
ویژه شهرداری یاسوج
یادداشت ها

یادداشت ها